Polskie Radio
Section05
Wojciech Szewko

Pół roku izraelskiego odwetu w Strefie Gazy. Wojciech Szewko o planach Tel Awiwu

Mija sześć miesięcy od rozpoczęcia przez siły izraelskie operacji odwetowej w reakcji na atak ekstremistów z Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku. W tym czasie, wedle strony palestyńskiej, zginęło ponad 33 100 Palestyńczyków. Możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Strefie Gazy wskazywał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Bliskiego Wschodu Wojciech Szewko.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pośpiech Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy

ANALIZA Zneutralizować rosyjskie wpływy w najbiedniejszych krajach. "To szansa dla Polski"

Rosja posiada szerokie wpływy wśród państw najbiedniejszych. Dlatego wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na poświęconej tym krajom V Konferencji ONZ była niezwykle istotna. - To, że nasz głos w Katarze był słyszalny, buduje pozycję Polski - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl Marek Jurek, były marszałek Sejmu, dziś publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Rosja Afryka Azja Bliski Wschód ŚWIAT Marek Jurek wojna na Ukrainie

Dr Wojciech Szewko: Iran ma bardzo dużo opcji odwetowych

– Amerykanie mają kilka tysięcy żołnierzy w samym tylko Iraku. Oni nie mają broni przeciwrakietowej, więc tak naprawdę mają na czołach narysowane tarcze strzelnicze – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia ekspert ds. bezpieczeństwa dr Wojciech Szewko (Centrum Badań nad Terroryzmem, Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Irak Iran Bliski Wschód Stany Zjednoczone likwidacja Ghasema Solejmaniego konflikty międzynarodowe ŚWIAT Michał Żakowski Trójka

Świat coraz bardziej rozchwiany? Eksperci są przekonani

– Po zakończeniu zimnej wojny nie ma na świecie określonego porządku, który regulowałby sprawy bezpieczeństwa – ocenił w "Pulsie Trójki" Krzysztof Płomiński, były ambasador Polski w Arabii Saudyjskiej i Iraku. Podobnego zdania jest dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, który stwierdził, że 25 lat temu świat był dużo bardziej uporządkowany. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka konferencja bliskowschodnia Bliski Wschód zimna wojna Marcin Pośpiech

Atak w Hamburgu. "Mieliśmy informacje o jego radykalizacji"

Szef MSW kraju związkowego Hamburga Andy Grote powiedział w sobotę, że 26-letni mężczyzna, który w piątek nożem kuchennym zabił jedną osobę, a siedem ranił, działał z pobudek islamistycznych oraz był osobą niestabilną psychicznie. - Nie wiemy, który z tych elementów był decydujący - zastrzegł.  O ataku nożownika w Hamburgu mówił ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Hamburg Niemcy ISIS Helsinki Finlandia

Próba zamachu w Brukseli. Terrorysta zidentyfikowany

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Poinformował o tym belgijski prokurator. Wtorkowe wydarzenia w Brukseli komentowali w PR24 korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ekspert ds. bezpieczeństwa Wojciech Szewko i dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Belgia terroryzm Bruksela imigranci w Europie Beata Płomecka

Atak terrorystyczny w Londynie

W ataku, do którego doszło w pobliżu siedziby brytyjskiego parlamentu, zginęły cztery osoby. Przed siedzibą brytyjskiego parlamentu doszło do strzelaniny, po tym jak uzbrojony w nóż napastnik zaatakował ochraniających budynek funkcjonariuszy. Według relacji świadków, wcześniej na sąsiadującym z parlamentem Moście Westminsterskim samochód wjechał w pieszych. Jego kierowca miał wysiąść i zaatakować policjantów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Londyn Wielka Brytania Adam Dąbrowski Maciej Milczanowski Michał Żakowski Michał Strzałkowski