Polskie Radio
Section05
Mosul

W Iraku trwa ofensywa sił kurdyjskich na wschód od Mosulu

W nocy z niedzieli na poniedziałek premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił początek długo oczekiwanej ofensywy na Mosul, mającej na celu przejęcie ostatniego wielkiego bastionu IS w Iraku. Położone w północnej części kraju miasto pozostaje w rękach dżihadystów od czerwca 2014 roku, kiedy to ogłosili oni utworzenie kalifatu na zdobytych terytoriach irackich i syryjskich. O operacji w audycji Świat w Południe mówił Mariusz Borkowski ( były korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie).
Zobacz więcej na temat:  atak Irak Kurdowie Kurdystan Mosul Państwo Islamskie Polskie Radio 24 wojsko

Międzynarodowy atak na irackie miasto Mosul

Mosul od ponad dwóch lat okupowany jest przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W rozpoczętym w poniedziałek ataku na miasto bierze udział m.in. 30 tys. irackich żołnierzy i 4 tys. kurdyjskich Peszmergów. Wsparcie z powietrza zapewnia wojskowa koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Wyzwalanie Mosulu może jednak spowodować gigantyczną falę uchodźców. ONZ przewiduje, że będzie to największy wywołany przez człowieka kryzys przesiedleńczy w ostatnich czasach. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka Draginja Nadażdin (Amnesty International), były ambasador Jan Natkański i dr Maciej Milczanowski (Centrum Studiów nad Terroryzmem).
Zobacz więcej na temat:  Irak Kurdowie Kurdystan Mosul Państwo Islamskie terroryzm Turcja

Rozpoczęła się ofensywa na Mosul

Irackie wojsko rozpoczęło długo oczekiwaną ofensywę na Mosul – miasto zajęte w 2014 roku przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Wojska irackie wspierają kurdyjscy żołnierze, których tysiące przemieszczają się w kierunku wsi kontrolowanych przez dżihadystów. O przebiegu ofensywy mówił w programie Świat w Powiększeniu dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Irak Łukasz Fyderek Mosul Państwo Islamskie terroryzm