Polskie Radio
Section05
Muzeum Narodowe w Warszawie

Co nowego znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego?

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono m.in. dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się także obiekty tak różnorodne, jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy XVIII wieku lub przykłady XX-wiecznej polskiej sztuki użytkowej, np. meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa zbiory Tomasz Miara Trójka

Malarstwo Północy. "To dużo więcej niż obrazy Edwarda Muncha"

Dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie, ale w Polsce sztuka północy jak dotąd była nieznana. Dlatego Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowało wystawę "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". To pierwsza w tej części Europy przekrojowa prezentacja sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA wystawa Skandynawia Muzeum Narodowe w Warszawie malarstwo Kasia Dydo

Łukasz Gaweł: jestem przypadkiem dość dziwnym i szczególnym [ZOBACZ WIDEO]

- Przez lata pracowałem jako ekspert w różnego rodzaju instytucjach, ale głównie w muzeach. Profesjonalizacja muzeów, zespołów, kadry zarządzającej jest niesamowita, to jest olbrzymia zmiana. Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: muzea tworzą ludzie niezwykli. To jest najciekawsze i najtrudniejsze. Jeśli masz człowieka, który wie absolutnie wszystko o określonej części kolekcji, to to "absolutnie wszystko" jest ważniejsze niż wszystkie jego inne cechy - mówił w Dwójce Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Muzeum Narodowe w Warszawie Kraków Warszawa Józef Tischner Jan Błoński muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie

"Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa monet

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało jubileuszową wystawę "Rozważni i romantyczni" na 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Wydarzenie nawiązuje nie tylko do stulecia odbudowy polskiej państwowości, ale również do trwającego właśnie Roku Romantyzmu Polskiego. O wystawie mówił w Trójce Andrzej Romanowski, kurator ekspozycji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie

"Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej

- Postanowiliśmy przybliżyć sztukę nordycką warszawskiej publiczności. Odczuwamy, co - myślę - zobaczą też nasi widzowie, że mimo odległości, nie tyle geograficznej, co mentalnej, jest to sztuka w różnych aspektach podobna do sztuki polskiej końca XIX i początku XX w. - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Kukla Skandynawia Islandia SZTUKA Dwójka

Kurator wystawy: Łukaszowcy byli w kontrze do nurtów bardziej awangardowych

- Łukaszowcy to bardziej potoczna nazwa Bractwa św. Łukasza. Wzięła się ona stąd, że św. Łukasz jest patronem artystów malarzy. Studenci i młodzi absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postanowili nie tracić ze sobą kontaktu, wzajemnie się wspierać i założyli w 1925 roku grupę artystyczną - mówił w "Wybieram Dwójkę" Konrad Pyzel, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót".
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Historii Polski Jakub Kukla Dwójka SZTUKA

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie II wojna światowa historia Polski HISTORIA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Muzeum Historii Polski

Witkacy i kobiety w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kobiet ważnych w życiu Witkacego było bardzo wiele. – Dla Witkacego związki z kobietami, często równoległe, były bardzo istotne. Jedną z głównych bohaterek książki uczyniłam kobietę, moim zdaniem niezwykle ważną w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza - to jego żona Jadwigę, zwaną przez wszystkich Niną, cesarzową Zjednoczonej Witkacji, jak określał ją sam artysta – mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Stanisław Witkiewicz malarstwo Zakopane Muzeum Narodowe w Warszawie