Polskie Radio
Section05

Nord Stream 2

T. Wójcik: Rosja realizuje program zdobycia energetycznego rynku Europy

- Rosja zaszantażowała gospodarkę duńska, głównie przemysł spożywczy i piwowarski. Chodziło o to, żeby Rosja odblokowała zakaz importu piwa duńskiego. Rosja to potężny rynek i szkoda płynąca z zablokowania tego rynku jest jednak ogromna - w ten sposób w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z biznesalert.pl skomentowała zgodę Danii na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja POLSKA Ukraina sankcje USA gaz Niemcy bezpieczeństwo

«Україна від’єднає свою електромережу від Росії»

Польща сподівається позитивного для себе рішення Стокгольмського арбітражу у справі ціни на газ з Росії до кінця цього року; у 2018 році споживання пива у Польщі склало понад 100 літрів на особу
Zobacz więcej na temat:  російський газ Ґазпром Польща Україна

I. Zyska: wyrok TSUE ws. gazociągu Gazpromu dobrym sygnałem

- To bardzo dobry sygnał. Wierzę, że nasi prawnicy go utrzymają w obecnym kształcie - powiedział w "Debacie Jedynki" Ireneusz Zyska, poseł kandydujący do Sejmu z listy PiS. Odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL. - Częściowo możemy się cieszyć, ale wiemy, że Niemcy nie respektują wyroków TSUE - podkreślił Jarosław Sachajko, poseł ubiegający się o reelekcję z listy PSL Koalicja Polska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość Polskie Stronnictwo Ludowe bezpieczeństwo energetyczne Antoni Trzmiel Nord Stream