Polskie Radio
Section05

Polonia

Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru będzie miało nową siedzibę

Placówka dokumentująca historię wywózek naszych rodaków na Syberię, a także polskie osadnictwo na Wschodzie, będzie miało nowoczesną siedzibę. Muzeum Pamięci Sybiru to pierwsza w Polsce instytucja, która w tak kompleksowy sposób zajmuje się badaniem losów syberyjskich Polaków w XIX i w XX wieku. Na temat działalności placówki oraz nowej siedziby mówił w magazynie „Polacy w Świecie” dyrektor muzeum - prof. Wojciech Śleszyński.
Zobacz więcej na temat:  Syberia Białystok

Wileńszczyzna: pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żywa

– Żołnierze Wyklęci, którzy działali na Wileńszczyźnie, nie zostali zapomniani dzięki mieszkającym tam Polakom – podkreśliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Na wileńskim Cmentarzu na Rossie oraz kwaterze wojskowej w Ejszyszkach przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej oraz społeczność polska oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Relacja z wydarzenia w magazynie „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Wileńszczyzna II wojna światowa komunizm

Upamiętniono polskich dyplomatów ratujących Żydów

W stolicy Szwajcarii odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich dyplomatów zaangażowanych w ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Juliusz Kuehl i Stefan Ryniewicz produkowali paszporty, które kilkuset Żydom pozwoliły na ucieczkę z okupowanej Polski. Relację z uroczystości przygotowała Halina Ostas.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Żydzi Szwajcaria Berno Holokaust Jan Dziedziczak Stanisław Karczewski Świadkowie Holokaustu