Polskie Radio
Section05
Polskie Radio

Kolekcja płyt Polskiego Radia na krajowej liście UNESCO i na wystawie „Pamięć Polski”

Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Polskie Radio wystawa II wojna światowa historia Polski

"Pokazują historię Radia". Lichocka o unikatowych nagraniach

- To zupełnie wyjątkowa sytuacja, kiedy nagrania dźwiękowe z Warszawy, w sytuacji ekstremalnej, sytuacji napaści Niemiec na Polskę, stały się dokumentem wpisanym na listę materiałów istotnych dla historii świata, to bardzo ważne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka HISTORIA historia Polski społeczeństwo Polskie Radio media UNESCO POLSKA II wojna światowa

Kolekcja płyt Polskiego Radia z certyfikatem UNESCO. Dziś uroczystość wręczenia

O godz. 11.00 w Belwederze odbędzie się uroczyste wręczenie certyfikatów 15 obiektom wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata" w tegorocznej, 4. edycji. Wśród nich jest kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 r., m.in., z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Płyty Polskiego Radia Polskie Radio W POLSKIM RADIU społeczeństwo

"Nagrania z września '39 nigdy nie zostały wyemitowane"

- Tego rodzaju dźwięki jak przemówienia były nagrywane tylko i wyłącznie przez Polskie Radio. Możemy tutaj poszczycić się takim właśnie osiągnięciem i też techniką. Stalowe płyty, na których były nagrywane przemówienia były sprowadzane z Francji, a dzięki specjalnej nagrywarce mógł być na nich rejestrowany dźwięk - mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, o kolekcji radiowych płyt wpisanej na Listę Krajową UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Jakub Kukla Dwójka

Kuźmiuk: Baltic Pipe to inwestycja ważna nie tylko dla Polski, ale dla całej UE

- Jeśli chodzi o Danię, mamy zastanawiającą sytuację, bo okazuje się, że problem przeżycia myszy i nietoperzy może zatrzymać tak wielką inwestycję, niezwykle ważną dla dywersyfikacji dostaw gazu do Unii Europejskiej, bo przecież nie tylko do Polski - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, komentując wstrzymanie budowy Baltic Pipe w Danii. Gościem audycji był także prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Europa ŚWIAT Unia Europejska Baltic Pipe Komisja Europejska gaz

Perły z archiwum Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

– Najstarsze nagrania to jest mniej więcej 1907-1910 rok. Lew Tołstoj nabył machinę Edisona, czyli wałki, i na nich dokonał próbnych nagrań i my je mamy. To są najstarsze nagrania, jakie posiadamy. Mamy też nagranie Ludwika Zamenhofa z Kongresu Esperanto w Barcelonie (1909). Jeśli chodzi o najstarsze nagrania radiowe, to jest to wywiad z Franciszkiem Żwirko po sukcesie w wyścigach Challenge – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Wywiad z lotnikiem, który mogliśmy wysłuchać w reportażu, pochodzi z 1932 roku z rozgłośni w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Trójka Joanna Bogusławska Polskie Radio reportaż Stefan Starzyński

Trzy audycje Polskiego Radia będą reprezentować Polskę na festiwalu Prix Europa 2021

Jury kwalifikujące polskie propozycje do tego prestiżowego konkursu postawiło na słuchowisko Teatru Polskiego Radia, reportaż Studia Reportażu i Dokumentu i audycję muzyczną Radia Dzieciom. Łącznie polska radiofonia zgłosi na konkurs osiem audycji, oprócz Polskiego Radia S.A. wybrano także produkcje Polskiego Radia Lublin, Polskiego Radia Białystok, Polskiego Radia Katowice i Radia Kraków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Prix Europa reportaż Audycja dokumentalna Audycja muzyczna

Euro 2020 dzień po dniu na antenach i w serwisie specjalnym Polskiego Radia

Dobiegło końca zgrupowanie polskiej reprezentacji w piłce nożnej w Opalenicy. Ostatnim jego etapem był mecz towarzyski z Islandczykami, który zakończył się remisem 2:2. 11 czerwca natomiast startuje długo wyczekiwany turniej – Euro 2020. Relacje z najważniejszych spotkań, komentarze i rozmowy na antenach Polskiego Radia oraz w serwisie specjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Piłka nożna

Audycje Polskiego Radia na Prix Europa 2021. Agnieszka Kamińska: trzy wspaniałe produkcje

Polską radiofonię na festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech będą reprezentować aż trzy audycje Polskiego Radia. Jury kwalifikujące polskie propozycje do tego prestiżowego konkursu postawiło na słuchowisko Teatru Polskiego Radia, reportaż Studia Reportażu i Dokumentu i audycję muzyczną Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio konkurs Prix Europa Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata

Andrzej Szejna ws. Baltic Pipe: Komisja Europejska stanęła po stronie Polski

- Komisja Europejska zareagowała w ten sposób, że poszła w kierunku ochrony bezpieczeństwa energetycznego Europy, Polski i wspólnego rynku. Więc tutaj nie ma kontekstu politycznego, tylko jest kontekst merytoryczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Andrzej Szejna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Ogórek Unia Europejska Komisja Europejska Baltic Pipe Dania GOSPODARKA energetyka gaz POLSKA polityka