Polskie Radio
Section05
Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: RPP nadal obserwuje co dzieje się w gospodarce i jak zachowują się konsumenci

Utrzymanie stóp procentowych na nie zmienionym poziomie nie było zaskoczeniem. Wydaje się, że na konferencji prasowej prezesa NBP nie należy jednak oczekiwać zapowiedzi obniżki stóp w konkretnym terminie. Nie ma do tego przestrzeni, bo choć wyniki gospodarki są na fali wznoszącej to jednak obserwujemy spadki tak PKB jak i nastrojów konsumentów. Dobrze, że widzimy szanse na spadek inflacji bazowej, ale nie będzie to proces szybki. A i ta konsumencka po obniżce do ok. 8 proc. będzie dalej spadała powoli - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału ekonomii UW oraz Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb płaca minimalna msp stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

Kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych? Ekonomiści PKO BP analizują sytuację

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe na posiedzeniu w listopadzie tego roku - wskazali w komentarzu analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do decyzji RPP. Ocenili, że w IV kwartale 2023 inflacja CPI najpewniej osiągnie poziom jednocyfrowy, a inflacja producencka (PPI) może w tym roku przyjąć wartości ujemne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej PKO BP NBP

Eksperci: inflacja może falować, więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych

W kolejnych miesiącach utrzyma się spadkowa tendencja, jeśli chodzi o inflację, co jednak nie oznacza spadku cen. Do celu inflacyjnego będzie dochodzić powoli przez kolejne dwa a może nawet cztery lata. Powoduje to także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Mogą też wystąpić czynniki, wywołujące falowanie inflacji, pozwalające na zwiększanie konsumpcji. Na razie więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes PTE i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: inflacja bazowa jest wciąż bardzo wysoka

Mamy bardzo wysoką inflację bazową. Nie wpływa na to gwałtowna konsumpcja, bo ta słabnie. W pewnym stopniu wywołują ją cały czas podwyższane marże przedsiębiorców. Ale zbicie inflacji bazowej przede wszystkim wymaga koordynacji między rządem, a NBP - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe fed konsument składka zus podatki

Ekspert RPP i SGH: nadmierne marże i żądania płacowe spowalniają spadek inflacji

Rosnące marże przedsiębiorców, ustalanie cen z tzw."górką", na wszelki wypadek bo może być drożej ale też żądania płacowe pracowników oraz rosnące świadczenia, choć słuszne i wynikające wręcz z przepisów prawa, spowalniają temu spadku inflacji w Polsce - analizował w audycji "Rządy Pieniądza", dr hab. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej i wykładowca SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja ceny paliw stopy procentowe

Konsumpcja prywatna i wydatki publiczne motorem wzrostu PKB. Prognozy Banku Światowego dla Polski

Bank Światowy (BŚ) podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7 proc. - wynika z najnowszego raportu banku. W 2024 r. wzrost PKB Polski może przyspieszyć do 2,6 proc. dzięki odbiciu konsumpcji prywatnej i inwestycji, a także wyższym wydatkom publicznym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo pkb inflacja Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe finanse

Jak chronić pieniądze przed spadkiem wartości? Sprawdzamy oprocentowanie lokat w kwietniu

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Na tę decyzję oczekują nie tylko kredytobiorcy, ale również właściciele depozytów, których oszczędności tracą na wartości z powodu szalejącej inflacji. Stawki oprocentowania oferowanego przez banki wyhamowały, a w niektórych przypadkach zaczęły nawet spadać. Ile dziś można zarobić na lokacie?
Zobacz więcej na temat:  lokata terminowa NBP Adam Glapiński Rada Polityki Pieniężnej oprocentowanie TYLKO U NAS GOSPODARKA gospodarka polska

Iwona Duda z RPP: na inflację złożyło się wiele czynników, przed nami czas spadku wzrostów cen

Gdy analizujemy jakie są źródła dzisiejszej inflacji w Polsce, to musimy cofnąć się do czasu pandemii, gdy załamały się łańcuchy dostaw i do okresu wychodzenia z lock downów, gdy znacząco wzrosła konsumpcja. Wszystko te już wygenerowało inflację. Do tego doszła wojna na Ukrainie i wzrosty cen surowców, za którymi poszły koszty przedsiębiorców- powiedziała Iwona Duda z Rady Polityki Pieniężnej, była prezes PKO BP i Alior Banku , w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe banki NBP inflacja fed

Eksperci: inflacja nadal rośnie, ale wolniej niż oczekiwano

Inflacja w styczniu 2023 roku wzrosła, ale mniej niż można się było spodziewać. To daje RPP szansę nie podwyższania stóp procentowych, co mogłoby być niezbędne w wypadku wzrostu inflacji do 18 procent  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Stanisław Koczot z "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe