Polskie Radio
Section05

Solidarność

Pielęgniarki walczą o podwyżki, resort odpowiada

Pielęgniarki z "Solidarności" upominają się o podwyżki dla wszystkich pracowników służby zdrowia. W ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli związki i resortu. Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski mówi, że razie przewidziane są podwyżki płac tylko dla pielęgniarek i położnych. Spotkał się on dziś z przedstawicielkami Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia

Solidarność w Polskim Radiu

W 1980 Polskie Radio było częścią Komitetu d/s Radia i Telewizji. Mimo wartych zapamiętania wielu zasług dla kultury i życia społecznego, ówczesna działalność programowa radia podporządkowana była przede wszystkim celom ideologicznym państwa komunistycznego. Jednak w sytuacji rozwijającej się "polskiej rewolucji" na Wybrzeżu, wielu dziennikarzy - także Polskiego Radia - podjęło ryzyko przekazu nieocenzurowanego obrazu strajków w wielkich zakładach pracy. W efekcie powstały dokumenty radiowe tak wybitne jak m.in. "Polski Sierpień" Janiny Jankowskiej. Prezentowane na tej stronie audycje pochodzą ze zbiorów Archiwum Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Lech Wałęsa PRL strajki sierpniowe

Tak rodziła się Solidarność

W połowie lat 70. polityka gospodarcza ekipy Gierka uległa załamaniu. Zaopatrzenie stale się pogarszało, kolejki pod sklepami stawały się coraz dłuższe. Spłacanie zaciągniętych na Zachodzie kredytów przerastało możliwości budżetowe państwa. W tej sytuacji władze postanowiły dokonać "manewru gospodarczego". 24 czerwca 1976 ogłoszono drastyczne, nawet 70-procentowe, podwyżki cen. Dzień później doszło do żywiołowych protestów. W całym kraju strajkowało około 60 tysięcy osób w blisko stu zakładach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji ulicznych, zakończonych starciami z milicją.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz komunizm Lech Wałęsa PRL sierpień 80

"Współczynnik Chlebowskiego" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Elżbieta Chlebowska z wykształcenia jest etnografem. Jej mąż Tomasz Chlebowski - astronomem. Obydwoje od czasów studenckich byli zaangażowani w działalność opozycyjną. Tak się poznali. Pochodzą z rodzin o patriotycznych korzeniach, uważali więc, że ich obowiązkiem jest czynne uczestniczenie w sprawach społecznych i politycznych. Tomasz Chlebowski działał w Komitecie Obrony Robotników. W stanie wojennym zaangażował się w podziemną Solidarność. M.in. ochraniał Zbigniewa Bujaka, gdy ten się ukrywał. Nawet jako Bujak został schwytany i uwięziony na Rakowieckiej do momentu, kiedy służby odkryły pomyłkę. Córki bohaterów z zazdrością mówią, że ich rodzice żyli w ciekawych czasach, a one...
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Zbigniew Bujak