Polskie Radio
Section05
Władysław Frasyniuk

Wyrok sądu ws. Frasyniuka. Prof. Karski: wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się państwem w państwie

- Sąd staje obok Władysława Frasyniuka [...] wymiar sprawiedliwości w Polsce stał się takim "państwem w państwie" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS. Odniósł się tym samym do wyroku sądu we Wrocławiu, który warunkowo umorzył sprawę Władysława Frasyniuka na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Władysław Frasyniuk sąd Wojsko Polskie żołnierze sądownictwo

"Brak szacunku dla bohaterów narodowych odczujemy wszyscy". Sławomir Neumann broni Władysława Frasyniuka

– Brak szacunku dla naszych bohaterów narodowych jest czymś, co prędzej czy później odczujemy wszyscy, bo ten brak autorytetów będzie obniżał nie tylko poziom debaty publicznej, ale też poziom życia społecznego – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł KO Sławomir Neumann, zapytany o wpis na Twitterze ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dot. Władysława Frasyniuka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Platforma Obywatelska Sławomir Neumann Władysław Frasyniuk Dariusz Wieczorkowski

Warszawska prokuratura zaskarży wyrok ws. Frasyniuka. Chodzi o znieważenie żołnierzy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zamierza zaskarżyć wyrok wydany przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu przeciwko Władysławowi Frasyniukowi. Sąd warunkowo umorzył sprawę na rok próby. Były opozycjonista oskarżony jest o znieważenie polskich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Władysław Frasyniuk Wojsko Polskie Warszawa prokuratura żołnierze Białoruś granica

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 40 lat temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak HISTORIA

Frasyniuk odmówił składania wyjaśnień ws. znieważenia żołnierzy. "Grozi mu pozbawienie wolności"

- Opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut znieważenia i pomówienia żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Frasyniuk POLSKA prokuratura polityka straż graniczna wojsko Wojsko Polskie służby specjalne

Wałęsa porównał polskich funkcjonariuszy do hitlerowców. Szef MSWiA: to niewybaczalne

Składamy zawiadomienia do prokuratury przeciwko osobom, które znieważają funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy. Słowa Lecha Wałęsy na ich temat są haniebne i niewybaczalne - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że wypowiedź b. prezydenta będzie dokładnie przeanalizowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski granica Białoruś straż graniczna MSWiA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk

Wałęsa porównał funkcjonariuszy SG do hitlerowców. Przestrzega też przed morderstwem

- Zastanówmy się, jakie rozkazy można przyjmować - mówił były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie w Radiu Zet. Odnosił się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, używając ostrych słów. - Czy tu nie dojdzie do morderstwa?! Poczekajmy jeszcze trochę, ja przewiduję, że dojdzie - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Wałęsa Władysław Frasyniuk straż graniczna Białoruś Aleksander Łukaszenka obcokrajowcy migracja granica imigranci w Europie imigracja służby i bezpieczeństwo

"Okazał się płytkim anty-Polakiem". Byli opozycjoniści o wypowiedzi Frasyniuka nt. żołnierzy

- Za ostatnią wypowiedź Frasyniuka powinien wziąć w obroty prokurator i powinna być tutaj założona sprawa sądowa - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Solidarność Władysław Frasyniuk migracja Białoruś granica kryzys migracyjny Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

Jest kolejne zawiadomienie do prokuratury ws. wypowiedzi Władysława Frasyniuka. Złożył je wiceminister sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski złożył dokument dotyczący znieważenia i zniesławienia żołnierzy Straży Granicznej. Według prokuratury, jego pismo liczy aż dziewięć stron.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Władysław Frasyniuk Ministerstwo Sprawiedliwości Ministerstwo Obrony Narodowej straż graniczna służby i bezpieczeństwo prokuratura Warszawa obcokrajowcy migracja imigranci w Europie

Prof. Kawecki o słowach Frasyniuka: to pierwszy krok do działań przestępczych, KRRiT będzie interweniować w tej sprawie

- Ten rodzaj mowy nienawiści można odbierać jako pierwszy etap prowadzący do działań przestępczych - ocenił członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Skomentował w ten sposób wypowiedź Władysława Frasyniuka o polskich żołnierzach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Władysław Frasyniuk Wojsko Polskie TVN KRRiT

"Krytykowanie ludzi w mundurze jest wstydem". Nowogórska o wypowiedzi Frasyniuka

- Mundur to ogromna misja i wyrzeczenie tych wszystkich, którzy w mundurze służą, to są ludzie, którzy swoje życie poświęcili budowaniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Krytykowanie ich i niewłaściwe wypowiadanie się w ich kierunku jest wstydem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Nowogórska z PSL. 
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach POLSKA Władysław Frasyniuk służby i bezpieczeństwo straż graniczna

Biedroń o wypowiedzi Frasyniuka: to język obcy mi w życiu publicznym, ale zgadzam się całkowicie z postawioną tezą

- To jest język obcy mi w życiu publicznym, ale zgadzam się całkowicie z postawioną przez Władysława Frasyniuka tezą - powiedział europoseł Lewicy Robert Biedroń. W jego ocenie, dziś mamy do czynienia z sytuacja, gdzie "ciężko odróżnić służbę wojskową od służby partii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Biedroń lewica Władysław Frasyniuk wojsko straż graniczna imigranci w Europie imigracja Białoruś polityka