Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Czy zawsze warto chrzcić dzieci? Rozmowa w "Strefie rodzica"

W kraju, który przynajmniej formalnie zdominowany jest przez katolicyzm, coraz więcej osób rezygnuje z sakramentów w życiu swoich dzieci. Tymczasem dla innych rodziców chrzest jest oczywistością, nawet, jeśli sami nie przywiązują wagi do wiary. Na pytanie: czy zawsze warto chrzcić dzieci nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która będzie pasowała do każdego życiorysu. Niektórzy chrzczą dzieci, ponieważ sami są ochrzczeni i żyją w wierze, inni mimo to chcą dać dziecku wybór, jeszcze inni decydują się na ochrzczenie dziecka ze względu na rodziców i teściów, inni naprzeciw im nie chrzczą dziecka.  
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo nabożeństwo dziecko radio dla rodziców wiara Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska

Szkolne zespoły muzyczne - ważna część społeczności szkolnej

W edukacji muzycznej niemałą rolę odgrywa gra zespołowa, a idea łączenia muzyki, zajęć pozalekcyjnych i wspólnego spędzania czasu jest bez wątpienia warta uwagi. Zespołowo gra się najczęściej w szkołach muzycznych, gdzie często mamy do czynienia z chórami, orkiestrami symfonicznymi, big-bandami czy orkiestrami dętymi, ale nie tylko. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ szkoła szkoła muzyczna

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II

2 kwietnia minęła 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. Wśród wielu bezcennych wartości, które przekazał nam Ojciec Święty to żarliwa wiara, patriotyzm, umiłowanie Polski i naszej pięknej przyrody. Bezspornie miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jak w dzisiejszych czasach i obecnym kontekście przekazywać je młodym pokoleniom? Jak rozmawiać z dziećmi o Janie Pawle II?
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II radio dla rodziców Strefa Rodzica Agata Puścikowska

Jak rozwijać w dzieciach kompetencje przyszłości. Gdzie szukać możliwości?

Jakiś czas temu Centrum Nauki Kopernik zapytało uczniów ostatnich klas podstawówek, jakie lekcje w programie szkolnym byłyby ich zdaniem najcenniejsze. Okazało się, że te dotyczące przyszłego życia - czyli świata, który nadejdzie dopiero wtedy, gdy sami będą wchodzić w dorosłość. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka kompetencje zdolności kompetencje przyszłości Marcin Perfuński

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks depresja psychologia mężczyzna Strefa Rodzica radio dla rodziców

Miłość niejedno ma imię, czyli o kryzysach w związku

Zdarza się, że relacje partnerów w związku zmieniają się i nie są już takie jak na początku. Choć miłość w pierwszej kolejności kojarzy się z czymś przyjemnym, może też przysparzać wielu cierpień. – Bardzo często  bywa tak, że za bliskość  płacimy bardzo wysoką cenę – cenę uzależnienia emocjonalnego, poświęcenia, nadmiernego dawania siebie w związku, przekraczania granic. To jest zbyt wysoka cena, jeżeli chodzi o bycie blisko z drugą osobą – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Ewa Kazoń.  
Zobacz więcej na temat:  małżeństwo komunikacja miłość kryzys psychologia Strefa Rodzica

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia rozwój osobisty Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka? 

Do maja 2021 rodzina Tarachowiczów żyła szczęśliwie i bez większych problemów. Pod koniec maja trzeba było zabrać Michałka wcześniej z przedszkola, bo rozbolała go głowa i zwymiotował. Początkowo rodzice myśleli, że to kolejna infekcja, które przecież w wieku przedszkolnym nie są niczym nadzwyczajnym, ale objawy te utrzymywały się przez tydzień i doszły kolejne: pojawiła się apatia, niechęć do zabawy, senność, problem z wybudzeniem rano. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica żałoba rodzicielstwo rodzice

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rodzina rodzice Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca

Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek

Nerki są jednym z kluczowych organów w naszym organizmie. Przez całe nasze życie całodobowo filtrują krew. Dzięki nim pozbywamy się niechcianych substancji, które znajdują się w naszym układzie krwionośnym, ale też regulują ciśnienie i pełnią wiele innych funkcji, jak chociażby utrzymywanie w ciele witaminy C. Nie tylko działają mechanicznie, ale też wytwarzają hormony. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica serce

"Budząca się szkoła" zawitała do przedszkola

W "Budzącej się szkole" nie ma programu. – Nie mamy programu, który możemy zaproponować szkołom, bo chcemy propagować autonomię. Jeśli uczniowie mają mieć w szkole autonomię, to nie możemy narzucić programu nauczycielom. To byłby paradoks – wyjaśniła Marzena Żylińska – Drogowskazem jest jednak tworzenie szkół, które będą nie tylko miejscem przyjaznym, ale też miejscem efektywnej nauki. "Budząca się szkoła" pokazuje więc, jak w szkole mogłoby być w ramach obowiązującego systemu prawnego. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła przedszkole przedszkolak edukacja Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców Artur Wolski

Jak poradzić sobie z FOMO? Posłuchaj audycji PR Dzieciom

Raport "FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem" wynika z obecnej sytuacji, ale nie pytano o nią wprost. Za nami pandemia koronawirusa, która niejako wepchnęła nas do internetu, a wojna w Ukrainie to pierwszy tego typu konflikt, który jest obecny w sieci na tak szeroką skalę. Wyniki raportu pokazały, że osoby wysoko sfomowane dużo częściej udostępniają negatywne treści związane z wojną w Ukrainie, które mogą powodować lęk i niepokój.  
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe smartfony uzależnienia psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Książki adresowane do młodych ludzi są bardzo ważne nie tylko dla nastolatków, ale też dla ich rodziców, ponieważ pomagają w zrozumieniu dorastających dzieci. To właśnie rodzice mogą być osobami, od których nastolatek dowiedzie się, jak funkcjonuje świat, czego ten świat od niego oczekuje, jak ma szukać ludzi, którzy będą dla niego wsparciem, jak kierować się swoimi potrzebami i zainteresowaniami oraz o tym że jak każdy człowiek ma prawo do błędów. Czego nastolatkowie powinni dowiedzieć się od dorosłych? Jak przygotować się na dorosłość? Zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks