Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

Marek Budzisz: sprawą ukraińską Putin chce odwrócić uwagę rosyjskiego społeczeństwa od problemów dnia codziennego

- W Rosji notowany jest skokowy wzrost inflacji i słabnięcie rubla, co powoduje, że siła nabywcza Rosjan, i tak osłabiona przez pandemię, znacząco spada. Władza nie potrafi sobie poradzić z szybko rosnącymi cenami żywności. Dlatego Władimir Putin może dążyć do odwrócenia uwagi opinii publicznej od problemów dnia codziennego - powiedział Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Napięta sytuacja w regionie Donbasu. Prof. Kozłowski: Ukraina szuka pomocy na arenie międzynarodowej

- To konflikt, który wybuch za sprawą i z poparciem Rosji 7 lat temu. Zniknął on z pierwszych stron gazet na jakiś czas. Jednak nieustannie ludzie na wschodzie Ukrainy giną, Krym jest zajęty, region Doniecka i sąsiadujący jest pod kontrolą wspieranych przez Rosję bandytów. To są uzurpatorzy. Są różne odsłony postępującego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Wschodnia Donbas Bliski Wschód Europa Turcja

NASZ WYWIAD Anders Aslund o Ukrainie: Putin może szykować wojnę przed wyborami, uznanie "republik" albo targi o NS2

- Takiej retoryki ze strony Rosji nie widzieliśmy od 2014 roku, zagrożenie jest poważne. Nie wiemy na razie, jaki plan ma Putin i jaki cel chce osiągnąć – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anders Aslund, ekspert Atlantic Council, komentując groźby Rosji związane z Donbasem. Ekspert ocenia, że Putin może testować administrację USA, zwłaszcza w perspektywie zapowiedzi nowych sankcji wobec Kremla. Prognozuje, że wbrew wysiłkom  Moskwy Nord Stream 2 zostanie zablokowany.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Donbas Nord Stream 2 USA Joe Biden sankcje USA

Szoszyn o sprawie Nawalnego: Putin chce pokazać, że nie ma dla niego ludzi nietykalnych

- Aleksiej Nawalny "wszedł" do portfeli rosyjskich polityków oraz oligarchów i pokazał, jak są defraudowane pieniądze. Wielu ludzi go za to nienawidzi. Mimo tego, że niemal od ręki miał dostęp do zachodnich mediów czy przywódców, to i tak to go nie uratowało - powiedział Rusłan Szoszyn z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Aleksiej Nawalny

Konflikt w Donbasie. Jan Parys: bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski

- Nasz głos powinien się liczyć w tej sprawie. Bezpieczeństwo Ukrainy ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Nie jest nam obojętne, co tam się dzieje i jesteśmy zainteresowani, żeby Ukraina była i bezpieczna, i stabilna - powiedział o konflikcie między Rosją i Ukrainą Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Donbas wojna na Ukrainie Rosja wojsko konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Ukraina Polskie Radio 24

Precz z okupacją Putina na Krymie. Wstrząsająca relacja Andrija Szczekuna

Andrij Szczekun – siedem lat temu koordynował działalność na Krymie symbolu ukraińskiej Rewolucji Godności – Europejskiego Majdanu. Na początku agresji ,,zielonych ludzików” Putina organizował na Krymie demonstracje przeciwko rosyjskim okupantom. Rosyjskie służby specjalne: FSB i GRU uznały go za niebezpiecznego człowieka i postanowiły przeprowadzić porwanie Andrija Szczekuna oraz innych liderów Europejskiego Majdanu  na początku okupacji.
Zobacz więcej na temat:  Krym Rosja Ukraina zbrodnie wojenne

Sputnik V trafi do Brazylii. Pandemia w tym kraju wkroczyła w najostrzejszą fazę

Zakup, a następnie uruchomienie w Brazylii produkcji szczepionki Sputnik V - były to główne tematy rozmowy telefonicznej prezydentów Brazylii i Rosji Jaira Bolsonaro i Władimira Putina. Obaj przywódcy rozmawiali także o wymianie handlowej między obydwoma krajami oraz o współpracy w zakresie przemysłów obronnych, nauki i technologii.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ameryka Ameryka Południowa Rosja Jair Bolsonaro szczepionka szczepienia Sputnik V koronawirus COVID-19 infografika ŚWIAT

Relacje na linii Warszawa-Mińsk. Karnkowski: prezydent Białorusi niewątpliwie błądzi

- Aleksander Łukaszenka, który przez lata próbował jakoś balansować między Rosją, w jakimś stopniu Chinami, a także Zachodem, po ostatnich wyborach prezydenckich niewątpliwie błądzi. Tym bardziej w jego całej karierze politycznej były to najtrudniejsze wybory - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gościem audycji był także Dariusz Grzędziński z tygodnika "Wprost". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Polityka zagraniczna Polski Białoruś Aleksander Łukaszenka Związek Polaków na Białorusi