Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Latarnicy". Samotność z widokiem na morze

W cyklu "To się czyta" sięgnęliśmy do najnowszej książki angielskiej pisarki Emmy Stonex "Latarnicy", która ukazała się nakładem wydawnictwa ECHO, imprintu literackiego wydawnictwa Czarna Owca. Jest to przejmująca opowieść o zniknięciu trzech pracowników latarni morskiej w Maiden Rock, najstarszej, pochodzącej z 1893 roku budowli tego typu. Czytał Wojciech Żołądkowicz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wojciech Żołądkowicz

Bogdan Hołownia i Paweł Pańta: warto wracać do polskich piosenek

- Granie polskich piosenek jest wspaniałe, choćby "Nie oczekuję dziś nikogo" Derwida, czyli Witolda Lutosławskiego, kompozycji Włodzimierza Nahornego do tekstu Jana Wołka "Czas rozpalić piec". Polscy słuchacze znają te piosenki z Polskiego Radia, telewizji, wykonywanie ich to naturalny proces. Być może dzięki temu będziemy sięgać po polskie przeboje częściej - mówił basista Paweł Pańta, który dziś (4.02) w duecie z pianistą Bogdanem Hołownią wystąpi na koncercie w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Bogdan Hołownia fortepian piosenka Roch Siciński

Barbara Krafftówna: cała egzystencja teatru

- W 1946 roku było otwarcie Teatru Wybrzeże w Gdyni. Były bardzo ciężkie i biedne warunki. Miasto zafundowało dla zespołu sienniki, a słomę musieliśmy sami sobie zdobyć - w cyklu "Głosy z przeszłości" sięgnęliśmy do nagrań z 2008 roku. To osobiste opowieści wybitnej aktorki, zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Barbara Krafftówna odeszła 23 stycznia. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktor kino Kazimierz Dejmek

Teatr Zagłębia w Sosnowcu ma 125 lat

- Ten teatr powstał na tzw. granicy trzech cesarzy, pięć lat wcześniej niż samo miasto Sosnowiec, czyli przyczynił się do uzyskania praw miejskich. Inicjatorami powstania teatru byli ludzie z wielu stowarzyszeń, które działały wówczas w Zagłębiu. Oddolne działania amatorów sztuki teatralnej spowodowały, że ta placówka istnieje do dzisiaj - mówiła na antenie Dwójki Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Sosnowiec

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Chiny jako mocarstwo

- To są igrzyska rozgrywane w specyficznym kraju, w czasie pandemii, bez kibiców. W 2008 roku Chiny zorganizowały olimpiadę, aby pokazać, że są wschodzącym mocarstwem, a teraz po kilkunastu latach chcą coś z tej świetności zaprezentować światu - mówił na antenie Dwójki prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada igrzyska olimpijskie Michał Szułdrzyński Chiny