Polskie Radio
Section05
BGK

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., program gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek podpisano aneks do umowy między MF a BGK.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Ministerstwo Finansów podatki Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia COVID-19 BGK firma GOSPODARKA

Na obsługę długu publicznego będziemy wydawać coraz mniej. Ryzyko gwałtownego wzrostu kosztów jest ograniczone

Ryzyko gwałtownego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia jest istotnie ograniczone – uważa główny ekonomista BGK Mateusz Walewski. Wskazał przy tym na wysoką nadpłynność na rynku finansowym, która skłania instytucje finansowe do zakupu obligacji skarbowych, a także działania NBP.
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski deficyt budżetowy dług publiczny GOSPODARKA BGK

27 października – ważny termin dotyczący oszczędzania na emeryturę

Do 27 października małe i średnie firmy muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z wybranymi przez siebie instytucjami finansowymi. O Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura Pracownicze Plany Kapitałowe finanse BGK pieniądze

BGK wciąż ma środki na wsparcie dla przedsiębiorców. Z pomocy korzysta także służba zdrowia

Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponował dotychczas na walkę z kryzysem ponad 66 mld zł, co znaczy, że do wydania jest jeszcze około 46 mld zł – wynika z ustaleń Business Insider Polska. Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 finansowane są m.in. dopłaty do wynagrodzeń czy wsparcie dla przedsiębiorców. Z pieniędzy korzysta także służba zdrowia.  
Zobacz więcej na temat:  BGK Koronawirus w Polsce ZUS tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Raport BGK: spadki dochodów samorządów z powodu COVID-19 były mniejsze, niż się spodziewały

-Na początku epidemii COVID-19 samorządy oceniały, że z tego powodu stracą od 15 do 20 proc. wpływów z podatków CIT i PIT. Dziś ze specjalnego badania BGK o samorządach wynika, że ta strata była zbliżona do 2-3 procent - powiedział Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce BGK samorząd tarcza antykryzysowa inwestycje GOSPODARKA

BGK szykuje program dla średnich miast. Wsparcie na rozwój infrastruktury i ekologię

Jak pomóc w rozwoju średnim miastom i skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiedzią na te pytania ma być program, który zainaugurowały Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Bank Inwestycyjny. Pierwszym beneficjentem tej pomocy będzie Ostrów Wielkopolski. Miasto otrzymało pożyczkę na realizację programu zrównoważonego rozwoju, wartego 250 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA BGK inwestycje infrastruktura

Żywiec czekał na tę inwestycję. Otwarto szpital współfinansowany przez BGK

Żywiec ma nowy szpital. Udział w jego realizacji ma Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) – który udzielił finansowania w kwocie 140 mln zł, co stanowi 60 proc. kosztów całej inwestycji. Szpital powstał na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) pomiędzy Starostwem Powiatowym w Żywcu i spółką InterHealth Canada. To pierwszy i dotychczas jedyny taki projekt w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  BGK Żywiec szpital bank finansowanie partnerstwo

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego: Trójmorze odegra ogromną rolę we współczesnej Europie

- Fundusz Trójmorza to doskonała okazja do zwrócenia uwagi, jak ważna jest infrastruktura na osi Północ-Południe i osi trzech bram: Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego i Czarnego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2020 Forum Ekonomiczne 2020 Trójmorze BGK Adrian Klarenbach

Eksperci: obecny dług budżetu jest oczywisty, musimy dbać żeby nie trzeba było znowu zamrażać gospodarki

Zadłużenie budżetu wobec sytuacji pandemii było niezbędne. Teraz firmy intensywnie wracają do swojej normalnej działalności, ale musimy mieć na uwadze, że druga fala pandemii przed nami i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa grozi pogorszeniem stanu gospodarki oraz większym od spodziewanego spadkiem PKB - mówili w audycji "Rządy Pieniądza", która odbyła się na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Łukasz Kozłowski – Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa NBP Ministerstwo Finansów BGK GOSPODARKA