Polskie Radio
Section05
BGK

Fundusz Trójmorza, inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, inwestuje w Port Burgas. "Kluczowe znaczenie"

Obroty handlowe BMF Portu Burgas w pierwszej połowie 2023 roku osiągnęły wartość niemal trzech milionów ton. Inwestorem operatora bułgarskiego portu jest Fundusz Trójmorza, inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Port odnotował wzrost wolumenu kontenerów o 12 procent, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  BGK inwestycje pieniądze Trójmorze POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

ART. SPONSOROWANY "Droga po nagrodę Nobla stoi przed nimi otworem". Program inwestycji w młodych naukowców

Przyszłość Polski leży w dłoniach młodego pokolenia - zwłaszcza dziedziny związane z technologią, medycyną i kierunkami ścisłymi. Widząc to zapotrzebowanie Fundacja Empiria i Wiedza, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) inwestuje w młodych naukowców. Na najbardziej ambitnych czeka 25 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  BGK GOSPODARKA rozwój technologie medycyna matematyka

Eksperci: stopy procentowe zmniejszyły popyt, ale nie zamroziły gospodarki

Stopy procentowe RPP odegrały przewidzianą im rolę w walce z inflacją i może trzeba zająć się planowaniem ich obniżenia od września, aby znowu pobudzić gospodarkę - w tej sprawie wypowiadali się goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK oraz profesor Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja BGK stopy procentowe pkb bezrobocie eksport

Tylko do 16 sierpnia samorządowy mogą ubiegać się o środki z Programu Inwestycji Strategicznych

- To już ósma edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządach i związków samorządowych, chodzi o inwestycje w usługi publiczne. Program wystartował w lipcu 2021 roku i tym razem beneficjenci programu mają większą swobodę w wyborze celów swoich inwestycyjnych, a może ich być aż 36  - powiedział dyrektor z BGK Michał Baj, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE samorząd OZE oszczędzanie energii BGK

BGK i koreańskie banki będą współpracować w zakresie rozwoju infrastruktury, przemysłu i energetyki odnawialnej

Zobowiązanie do strategicznej współpracy i rozwoju możliwości biznesowych ws. m.in. infrastruktury i energetyki odnawialnej zakłada memorandum podpisane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z partnerami z Kolei Południowej - podał BGK. Ma ono też promować inwestycje zagraniczne i wymianę handlową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA polityka Korea Południowa inwestycje zagraniczne BGK hyundai samsung

BGK przedłuża specjalne warunki gwarancji de minimis dla firm. Ogromna szansa dla przedsiębiorców

Bank Gospodarstwa Krajowego, w porozumieniu z resortem finansów, przedłuża do 31 grudnia 2023 r. specjalne warunki gwarancji de minimis dla firm. Gwarancje de minimis zabezpieczają spłatę kredytów obrotowych lub inwestycyjnych udzielonych mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwom przez banki kredytujące na bieżące finansowanie działalności gospodarczej lub finansowanie wydatków inwestycyjnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma kredyty dla firm BGK gwarancje BGK dla małych i średnich firm gwarancje de minimis

Eksperci: przy zakupach, także zbrojeniowych, podstawianie finansowania jest konieczne - byle było optymalne

Pieniądze na sfinansowanie ogromnych zakupów uzbrojenia musimy pozyskiwać z pożyczek i niczym złym nie jest pożyczka od dostawcy takiego sprzętu. Powinna być ona jednak udzielona za zasadach optymalnych, korzystnych także dla nas. Być może propozycja koreańska taka nie była stąd dementi minister finansów co do tego, że na realizację kontraktów zbrojeniowych zawartych z Koreą Południową będziemy pożyczać środki w tym państwie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński, spółka BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finansowanie kredytu broń obligacje BGK oprocentowanie