Polskie Radio
Section05
hołodomor

"Historyczne głosowanie". Parlament w Luksemburgu uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

We wtorek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że "Izba Deputowanych Luksemburga przyjęła uchwałę uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze - za ludobójstwo narodu ukraińskiego".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Wielki Głód hołodomor Luksemburg

Polska chce uznania Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo oraz potępienia Rosji

Polska chce, by europejscy przywódcy uznali Wielki Głód na Ukrainie z lat 30-tych za ludobójstwo i by potępili Rosję za wykorzystywanie żywności jako broni w wojnie przeciwko Ukrainie, wskazując na jej odpowiedzialność za kryzys żywnościowy. Polskie poprawki do wniosków przygotowanych na jutrzejszy unijny szczyt w Brukseli widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina wojna na Ukrainie hołodomor

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina Wielki Głód hołodomor

Wołodymyr Zełenski: Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru

- Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - skomentował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co roku na Ukrainie w ostatnią sobotę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Hołodomoru i Represji Politycznych. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi.
Zobacz więcej na temat:  hołodomor ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski serwis wschodni

"Bundestag powinien uznać Hołodomor za ludobójstwo". Apel szefa dyplomacji Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do niemieckich władz o uznanie Wielkiego Głodu na Ukrainie za ludobójstwo. Tak zwany Hołodomor, czyli Wielki Głód, był wywołaną przez reżim w Moskwie klęską, która dotknęła Ukrainę w latach 30. XX wieku. Zmarło wówczas około 10 milionów ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Niemcy II wojna światowa Rosja hołodomor Wielki Głód ludobójstwo Bundestag

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Sowiecki Związek Radziecki Bogumiła Berdychowska hołodomor