Polskie Radio
Section05
inwestycje

Eksperci: polski dług jest stabilny i uzasadniony, choć trzeba zastanowić się nad oszczędnościami

Polskie zadłużenie ani nie jest jakieś szczególnie wysokie na tle innych państw, ani nie ma złej struktury. W pewnym stopniu musimy plasować go na rynkach zagranicznych, a teraz ten poziom będzie się już stabilizował. Poprawia się też rentowność naszych obligacji. Oczywiście powinniśmy przejrzeć wydatki państwa od kątem oszczędności, podobnie zresztą jak wydatki indywidualnych gospodarstw domowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja długi budżet Polski inwestycje obligacje

Warszawa: Tunelem POW przejechało ponad 20 milionów pojazdów

- Do końca roku ciężarówki będą mogły jeździć Południową Obwodnicą Warszawy pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Dzięki temu będą mogły przejechać całą S2 przez Warszawę - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
Zobacz więcej na temat:  tunel GOSPODARKA infrastruktura inwestycje kierowcy drogi Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca Warszawa regiony POLSKA społeczeństwo GDDKiA

TYLKO U NAS Duże poparcie dla budowy elektrowni jądrowej. "To będzie skok w przyszłość"

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu, w Lubiatowie-Kopalinie. Jak do planowanej budowy odnoszą się mieszkańcy, którzy żyją w pobliżu miejsca, gdzie stanie elektrownia? Okazuje się, że zdecydowana większość z nich widzi konkretne korzyści z tej inwestycji. Udaliśmy się z kamerą do pomorskiej gminy Choczewo, by sprawdzić, z czego wynika tam tak duże poparcie dla energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa inwestycje energetyka POLSKA pomorskie Rząd RP

Pionki: rozpoczęła się przebudowa dwóch dworców kolejowych

Rozpoczyna się przebudowa i modernizacja dwóch dworców kolejowych w miejscowości Pionki na Mazowszu. O szczegółach informuje spółka PKP, która prowadzi inwestycje. Pierwszy z budynków jest zabytkowy i wyglądem przypomina niewielki pałac, drugi wybudowano po wojnie i posiada bardzo minimalistyczną formę oraz bryłę. Dworce Pionki i Pionki Zachodnie przejdą metamorfozę. Koszt przebudowy obu dworców to ponad 14 milionów złotych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP inwestycje infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo transport publiczny fundusze unijne

Wynajem od inwestorów instytucjonalnych to margines. Ekspert: w odniesieniu do całego rynku - ok. 2 proc.

W największych aglomeracjach w rękach inwestorów instytucjonalnych jest nieco ponad 9 tys. mieszkań na wynajem, czego prawie połowa w stolicy - oceniają rynkowi eksperci. Sektor PRS (ang. Private Rented Sector) to najem od inwestorów instytucjonalnych, w których rękach jest cały budynek lub jego część. Właściciel wynajmuje mieszkania sam lub poprzez wyspecjalizowany podmiot.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości mieszkania mieszkania na wynajem inwestycje budownictwo deweloper

Koniec prac na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. PKP PLK modernizuje cały węzeł kolejowy

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, wykonywaną w ramach przebudowy trasy średnicowej biegnącej przez centrum miasta. Dla podróżnych nowe perony zostaną udostępnione z początkiem grudnia. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą w centrum Krakowa z prędkością 100 km/h.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje infrastruktura PKP Kraków remont kolej

Spór o port w Elblągu wciąż nierozstrzygnięty. Wiceszef MAP: propozycja rządu aktualna

- Rządowa propozycja w sprawie portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga. Rząd oferuje dofinansowanie portu w Elblągu kwotą 100 mln zł w zamian za przejęcie pakietu 51 proc. akcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje Port Morski w Elblągu Przekop Mierzei 2022 Ministerstwo Aktywów Państwowych

Prezes KGHM wyjaśnia na czym będzie polegać przegląd strategii w kontekście bezpieczeństwa

- Po ukonstytuowaniu się zarządu w pełnym składzie chcemy dokonać przeglądu strategii w kontekście otoczenia makroekonomicznego, bezpieczeństwa - przekonywał prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KGHM Polska Miedź produkcja przemysłowa inwestycje złoto giełda papierów wartościowych POLSKA

Najdłuższy tunel na świecie

Jednych zachwycają, drugich mogą przerażać. Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy przejeżdżają przez tunel, patrzą na to wydarzenie jak na duże przeżycie. Niezależnie od stażu za kółkiem, przejazd najdłuższą na świecie tego typu budowlą może robić wrażenie!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 tunel inwestycje inwestycje zagraniczne infrastruktura Norwegia Skandynawia

Coraz bliżej budowy ekspresówki S17 z Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego. Znamy jej przebieg

Pozytywnym wynikiem zakończyła się kontrola przetargu na budowę jednego z odcinków drogi ekspresowej S17. Oznacza to, że wkrótce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie mogła podpisać umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S17 od Tomaszowa Lubelskiego do granicy z Ukrainą w Hrebennem.
Zobacz więcej na temat:  drogi GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura