Polskie Radio
Section05
inwestycje

"Trudno na działce rekreacyjnej zbudować elektrownię jądrową". Daniel Obajtek odpowiada dziennikarzowi

- Moja działka jest w Sasinie, 15 km od elektrowni. To 8 arów. Jeśli ktoś uważa, że jestem w stanie postawić tam elektrownię atomową, to życzę szczęścia - powiedział szef PKN Orlen Daniel Obajtek na antenie Radia Zet, odnosząc się do pytania o zysk z zakupu działki nieopodal miejsca, gdzie powstanie elektrownia jądrowa - Lubiatowo-Kopalino.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Obajtek PKN Orlen elektrownia atomowa inwestycje POLSKA społeczeństwo

Waloryzacja wartości kontraktów na utrzymanie dróg. GDDKiA: pierwsze aneksy już podpisaliśmy

Wkrótce będą aneksy waloryzacyjne dotyczące kontraktów na bieżące utrzymanie dróg i mniejszych inwestycji - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dotąd wpłynęło ponad 200 wniosków o waloryzację wynagrodzenia. Waloryzacja ma dotyczyć umów, które pierwotnie zostały zawarte na okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz tych, które zostały zawarte przed 24 lutego 2022.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje inflacja GDDKiA drogi

Tauron buduje kolejną farmę fotowoltaiczną. Nowa strategia koncernu zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE

Grupa Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW. Budowa w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r. Aktualnie koncern buduje swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE Tauron energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje

"Giełda tworzy warunki do realnej konkurencji". Prezes URE: nie zmieniam krytycznego zdania o likwidacji obliga

- Nie zmieniam krytycznego zdania w sprawie likwidacji obliga, giełda to najlepsze miejsce do wyznaczania rynkowej ceny energii - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes URE Rafał Gawin. Zapytany, czy w tym roku będą jeszcze podwyżki prądu, odparł, że URE zakończy postępowania w tej sprawie w ciągu kilku dni.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA ceny energia elektryczna bezpieczeństwo energetyczne inwestycje OZE

Firmy potrzebują miliardów na offshore. Płyną wnioski do Europejskiego Banku Inwestycyjnego

PGE chce pozyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 6 mld zł na rozwój dwóch farm wiatrowych na Bałtyku. Wniosek Orlenu opiewa na ok. 3 mld zł - informuje "Puls Biznesu". Gazeta donosi, że PGE i PKN Orlen zwróciły się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego z wnioskami o udzielenie finansowania projektom morskich farm wiatrowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie PGE PKN Orlen inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 roku przeznaczymy 97 mld zł"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  budżet inwestycje Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 r. przeznaczymy 97 mld zł"

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budżet inwestycje Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

TYLKO U NAS Burza po słowach Hołowczyca o "elektrykach". Ekspert: mogą powodować emisje jak auta spalinowe

- Wyprodukowanie, eksploatacja i utylizacja elektrycznego pojazdu mogą powodować emisje podobne lub tylko trochę niższe niż w przypadku samochodu napędzanego silnikiem spalinowym - mówi dr Michał Czepkiewicz. Ekspert z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreśla, że tak się dzieje, "gdy stosujemy w tych elektrycznych pojazdach energią wytwarzaną z paliw kopalnych, czyli szkodliwych dla klimatu", a tak jest w całej Europie. Opinia to efekt burzy po słowach Krzysztofa Hołowczyca, który powiedział, że wprowadzanie elektryków "to ślepa uliczka".
Zobacz więcej na temat:  samochody hybrydowe samochody elektryczne POLSKA inwestycje społeczeństwo Krzysztof Hołowczyc

Wypłata środków z KPO. Rzecznik rządu: minister Puda złoży niebawem wniosek do KE

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda złoży niedługo wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że Polska wskaże we wniosku, które cele zawarte w KPO zostały wypełnione.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Unia Europejska Krajowy Program Odbudowy inwestycje pieniądze Piotr Müller Polska w Unii Europejskiej polityka