Polskie Radio
Section05

książki

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek judaizm literatura KULTURA

Słuchowisko "Peer Gynt". Piotr Bajtlik o pracy nad tytułową rolą

Nowe słuchowisko Polskiego Radia - "Peer Gynt" Henrika Ibsena - to filozoficzny poemat, przeplatający motywy baśni i folkloru. Główny bohater, na przestrzeni całego dorosłego życia zmaga się z odpowiedziami na najtrudniejsze i zarazem najbardziej nurtujące pytania, dotyczące sensu ludzkiego istnienia. Słuchowisko dostępne jest na platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  baśnie Norwegia Teatr Polskiego Radia W POLSKIM RADIU

"Gdzie dawniej śpiewał ptak". Piotr Gociek: powieść także o totalitaryzmie naukowym

- Znajdziemy tu elementy antyutopii przypominające "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya. To jednocześnie jest książka o końcu świata, który załamuje się w sposób mało spektakularny, ale skuteczny - mówił o książce "Gdzie dawniej śpiewał ptak" autorstwa Kate Wilhelm w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który rozmawiał z Łukaszem Orbitowskim.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien KSIĄŻKA literatura czytelnictwo