Polskie Radio
Section05
kultura ludowa

Gdzie jest na mapie Staraya Derevnya?

Tym razem zapraszam do zupełnie autorskiego, niepowtarzalnego świata dźwięków tworzonego przez międzynarodowy kolektyw, który rezyduje częściowo w Izraelu, częściowo w Anglii, a korzenie ma rosyjskie. Na swoją muzykę zespół ukuł termin „kraut folk” i rzeczywiście nawiązuje do krautowego grania z lat 70., ale bardziej do tej jego łagodniejszej wersji spod znaku Popol Vuh.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Remigiusz Mazur-Hanaj recenzja

Zupełnie nowy śpiewnik domowy i tradycje pogrzebowe Suwalszczyzny

"Jesteśmy w takim momencie, w którym ważniejsze od zapisu nutowego jest spotkanie z drugim człowiekiem i uchwycenie tych niuansów, które wykraczają poza zapis nutowy" - mówił Maciej Filipczuk opisując swój nowy projekt pt. Melody Book - cykl filmowych lekcji gry muzyki tradycyjnej. Ale opis ten pasuje także do drugiego projektu muzyka - Radical Songbook jest właśnie spotkaniem muzyków z różnych światów, którzy wedle swoich najlepszych umiejętności interpretują muzykę polskiej wsi. Ponadto w "Źródłach" opowieść o tradycji pieśni pogrzebowych na Suwalszczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek

Romowie wołoscy i Mónika Lakatos

Mónika Lakatos, pierwsza romska śpiewaczka, która wygrała głośny węgierski talent show, na tegorocznych targach WOMEX została uhonorowana nagrodą dla wyróżniającej się osobowości artystycznej – Womex Award. Za sprawą tej znakomitej wokalistki, znanej m.in. z zespołu Romengo, posłuchaliśmy pieśni i opowieści o kulturze wołoskich Romów. Romowie wołoscy, zwani także Vlax Romani, wyemigrowali z Rumunii na Bałkany w XVIII-XIX wieku. Na Węgrzech znani są jako Vlashika lub Olah.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna Romowie

Tradycje wspominania zmarłych wśród Polaków na Żytomierszczyźnie i Kijowszczyźnie

W dzisiejszej audycji wspominaliśmy Mirosława Rowickiego - założyciela i redaktora "Kuriera Galicyjskiego", osoby niezwykle skromnej, pogodnej, życzliwej, jak mówią o nim pracownicy: "szefa i przyjaciela". Ponadto Natalia Iszczuk, prezeska Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie podzieliła się opowieściami na temat tradycji zaduszkowych wśród miejscowych Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Mariana Kril śmierć

Odeszli do niebiańskiej orkiestry. Wspominamy zmarłych muzykantów

Choć audycja wypada 1 listopada, a więc w Święto Wszystkich Świętych, jej klimat nawiązywać będzie raczej do dnia następnego, czyli Święta Zmarłych - Zaduszek lub Dnia Zadusznego. W audycji wspominamy artystów ludowych, którzy odeszli od nas po 1 listopada 2019 - Jana Cebulę, Albinę Kuraś i Tadeusza Jedynaka.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa Zaduszki muzyka tradycyjna Piotr Dorosz

Żegnam Cię, mój świecie... rozmowy o śmierci i eschatologii

“Śmierć zawsze jest wstrząsem. Sprawia ból. Wywołuje dotkliwe i trudne do zniesienia poczucie straty i pustki. Śmierć – nieodwracalna i ostateczna – wzbudzała grozę. Ale w przeszłości, zwłaszcza na wsi, zarówno w chatach, jak i na dworach, i w małych lokalnych społecznościach, była wydarzeniem i przeżyciem, które – jak pisze Melchior Wańkowicz – miało swój pełny i głęboki ton. Miało majestat, splendor i swoje celebracje – długi, skomplikowany, pełen wyrazu rytuał, należny samemu zmarłemu i jego bliskim.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Grali, basowali... o poszukiwaniu basów w polskiej muzyce tradycyjnej

Wyrzeźbione w jednym kawałku drewna przez wiejskich stolarzy często wyglądały jak ludowe świątki. Mówi się też, że basy wprowadzały w trans. Ich jednostajny, rytmiczny, niski dźwięk był swego czasu podstawą wielu kapel. Wyparte przez akordeony, często dogorywały w szopach, przywalone workami, ponadgryzane przez myszy. W "Źródłach" Andrzej Bieńkowski opowiedział o swoich poszukiwaniach tego archaicznego instrumentu, które, jak zaznacza, trwały przeszło 25 lat!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa Andrzej Bieńkowski muzyka tradycyjna muzyka ludowa

Muzykanckie sceny z „Misia”

Kiedy muzykanci grali w mieście na folklorach, to mieli problem z niekiedy wielogodzinnym oczekiwaniem na występ. Nie wiedzieli, gdzie się podziać. Garderób dla muzykantów przecież w domach kultury nie było. Zostały małe i ciemne korytarzyki prowadzące do kibla. Tam skupiało się życie muzykanckie, było ciasno, swojsko, można było zagrać, wypić i nikt z organizatorów się nie przyczepiał, że przeszkadzają. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski