Polskie Radio
Section05

kultura24

Etnos Ensemble w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie wystąpi w piątek wieczorem Etnos Ensemble. Grupa zaprezentuje się w ramach Niezależnej Sceny Młodych Polskiego Radia. Muzycy: Konrad Merta, Piotr Gach, Bartosz Pacan, a także Katarzyna Cyngler, koordynatorka NSM byli gośćmi audycji Rozmowa Kulturalna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koncert Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polskie Radio

Orły 2017. Dla kogo Polskie Nagrody Filmowe?

Polska Akademia Filmowa od 19 lat przyznaje Orły najlepszym polskim filmom i filmowcom. Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został reżyser Sylwester Chęciński. Pozostałych zdobywców Orłów poznamy 20 marca na ceremonii wręczenia nagród. O nagrodzie i nominacjach mówili w audycji Trendy Kultury Dariusz Jabłoński (Polska Akademia Filmowa) i Izabela Wójcik (Polskie Nagrody Filmowe).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sylwester Chęciński kino Wojciech Młynarski

Kontrowersje ws. konkursu na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał

Dr Piotr Bernatowicz prowadził Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu przez trzy lata. Mimo wygranej w konkursie na to stanowisko, nie objął go. Co było powodem zlekceważenia demokratycznych wyborów i odcięcia się od werdyktu 9 jurorów? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki oraz Andrzej Biernacki - artysta, galerysta i niezależny krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Poznań

Twórczość Hugo Loetschera w polskim tłumaczeniu

W Rzeszowie odbyła się prezentacja przekładu książki "Klucz do pralni" szwajcarskiego pisarza, prozaika i publicysty Hugo Loetschera. Autorem tłumaczenia jest dr Jan Wolski literaturoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w ostatnich latach przełożył również dzieła innych twórców wywodzących się ze Szwajcarii. W Polskim Radiu 24 rozmowa o książce, a także o pracy tłumacza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Iwona Piętak literatura książki

Upadek polskiego romantyzmu. Zwyciężyły figury chama i zbira

Bycie romantycznym zmieniło swoje znaczenie w ciągu ostatnich lat. Dziś osoba o takim usposobieniu uważana jest często za nieżyciowego, oderwanego od rzeczywistości niedojdę. Czy neoromantyzm to odpowiedź na wyjałowienie duchowe kapitalistycznego świata? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 byli: Wanda Zwinogrodzka - wiceminister kultury, krytyk teatralny i literacki, Filip Memches - publicysta Polskiego Radia 24, Michał Płociński - publicysta „Plus Minus”.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Wanda Zwinogrodzka Monika Małkowska

"Jak oni pracują", czyli arkana pracy polskich twórców

Andrzej Sapkowski siada do pisania o ósmej rano niczym urzędnik, Jerzy Pilch uważa, że wyłączanie telefonu to nadgorliwość. Katarzyna Bonda zanim zacznie pisać, tworzy całe pudła notatek, a Jacek Dehnel woli pracować spontanicznie. Tego, jakie nawyki w pracy mają polscy twórcy, dowiemy się z książki "Jak oni pracują". Jej autorka Agata Napiórska była gościem audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Sapkowski Jerzy Pilch Katarzyna Bonda literatura książki czytelnictwo

"Ten drugi dom" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Bohaterką dramatu Sharra White'a jest Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich. O przedstawieniu "Ten drugi dom" mówiła w audycji Na Scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24