Polskie Radio
Section05

kultura24

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci polityka historyczna historia Polski komunizm Wojciech Tomczyk

"Niemcy przez wiele miesięcy rabowali polskie dzieła sztuki"

Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Niemcy III Rzesza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski HISTORIA

Brawurowa rola Michaliny Olszańskiej w nagrodzonym filmie

„Ja, Olga Hepnarowa” to opowieść o młodej Czeszce, która na początku lat 70. wjechała ciężarówką w tłum ludzi na przystanku w Pradze. Zabiła 8 osób dokonując tym samym „osobistej zemsty na społeczeństwie”. Hepnarova to też ostatnia kobieta w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. O filmie, w którym tytułowa rolę fenomenalnie zagrała Michalina Olszańska, opowiadała w audycji Trendy Kultury sama aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Słowacja FILM aktorzy

Kontrowersyjna "Klątwa". "Jako katolik czuję się urażony"

Wulgarny, bluźnierczy, skandaliczny. Tak wiele osób postrzega spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiany jest na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Dlaczego w ostatnich dniach sztuka ta wywołała tak głośne kontrowersje? Co można uznać za skandaliczne, a co dopuszczalne w przedstawieniu teatralnym? O tym rozmawialiśmy w audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Łysak

NInA świętuje swoje 12-lecie

Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie świętuje swój jubileusz. O dwunastu latach działalności NInA mówiła Agnieszka Wolak. Przedstawicielka NInA zapraszała również na multimedialny esej podsumowujący ostatnią dekadę w kulturze audiowizualnej pt. "Finał NInA. Dekada kultury audiowizualnej", który zakończy się koncertem z udziałem m.in. Kasi Nosowskiej, Wojciecha Waglewskiego i Gaby Kulki.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Audiowizualny NInA

Rola dotyku w życiu człowieka

„Nie dotykaj!” - pouczają rodzice dzieci, które wszystkiego chcą dotknąć, które w ten sposób poznają świat i które tego potrzebują. Dotykiem można wyrazić więcej niż słowami, ale w różnych kulturach obowiązują różne zasady dotyczące używania tego zmysłu. Rozmawiali o tym w programie Kwadratura Kultury Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna), Antonina Konopelska (Akademia Sztuk Pięknych) i dr Andrzej Ignaciuk, doktor medycyny estetycznej..
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska dotyk zmysły społeczeństwo