Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Antek z akordeonem. Polacy w Brazylii odc. 4

Antonio Golenia (ur. 1959) i jego żona Teresa Golenia z d. Rusinek mieszkają w II kolonii k. Mallet, położonej wśród malowniczych wzgórz. W tym odcinku mini cyklu "Polacy w Brazylii" usłyszymy co nieco o polskich tańcach popularnych wśród kolonistów - złodzieju, lusterku, krzesełku, mietlarzu, kapelusiku. Będzie także o tym, jak wyglądało winszowanie na dzień świętego patrona.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Polskie obyczaje w II Kolonii k. Mallet. Polacy w Brazylii odc. 3

Doskonale utrzymany kolorowy, drewniany dom pani Natalii jest jednym z najpiękniejszych w Kolonii II, otacza go wypielęgnowany ogródek, trawnik, mnóstwo zadbanych roślin i kwiatów... Wraz z Magdaleną Tejchmą zaglądamy do tego urokliwego miejsca. Przed nami kolejny odcinek cyklu „Polacy w Brazylii”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Polacy w Brazylii. Historie i spotkania cz. 1

W audycji Magdalena Tejchma zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Polacy w Brazylii”! - jej gościem będzie skrzypek Feliciano Błaszczyk z IV kolonii k. Mallet w stanie Paraná. Urodzony w 1937 Feliciano - "pan Felek", jest skarbnicą melodii grywanych podczas wesel i zabaw w polskich społecznościach wokół miasteczek Mallet i Rio Claro do Sul.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma

Spotkanie z Polakami z Brazylii

Jedną z charakterystycznych cech stanu Parana na południu Brazylii jest to, że zaskakująco często można tam usłyszeć… język polski. Na przełomie XIX i XX wieku przyjechało tu wielu imigrantów z Europy – Polski, Ukrainy, Włoch i Niemiec. Polacy w Brazylii do dziś zachowują swoją kulturę i język, w wielu wypadkach bardzo archaiczny, grają polską muzykę i dbają o polskie zwyczaje.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Brazylia Polonia Magdalena Tejchma

Odeszli, ale z nami pozostaną na zawsze

W świąteczny dzień wspominać będziemy ludzi kultury ludowej, którzy odeszli w tym roku. W okolicach dni Wszystkich Świętych oraz Zaduszek przypominamy m.in. muzyków, śpiewaków, artystów, popularyzatorów kultury tradycyjnej  i innych, którzy przez lata uczyli nas tego, jak w tym, co ludowe, widzieć piękno. W audycji wspomnimy: Stanisława Lewandowskiego, Mirona Zajferta, Stanisława Woźnicę.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Zaduszki tradycja Magdalena Tejchma