Polskie Radio
Section05
Magdalena Tejchma

Wielkanocne zwyczaje od Kurpiów po Śląsk

W Iłży Rezurekcję obwieszcza się zdecydowanie. Towarzyszą temu dźwięki wystrzałów petard, rac i - najważniejsze - bicie wielkiego bębna. W Obrowcu zwraca się baczną uwagę na kolor i wzór na pisance, a na Kurpiach najlepszy len wyrośnie temu, kto jako pierwszy sięgnie po wodę święconą. Z Magdaleną Tejchmą zapraszamy na świąteczną wycieczkę po Polce!
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa muzyka tradycyjna Wielki Post muzyka ludowa Magdalena Tejchma

Polacy z Brazylii odc. 10. José Roberto Błaszczyk

„Pan Józef, Jóźko – nasz dobry duch wyprawy, skarbnica wiedzy o kolonistach wokół Malletu, członek muzycznej rodziny Błaszczyków, w rodzinnej kapeli grający na basach. Serdeczny i pomocny pan Józef znał wszystkich i wszyscy znali jego, a te znajomości nieraz otwierały drzwi również i nam”, wspomina pana Józefa Magdalena Tejchma.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Brazylia Magdalena Tejchma Polonia

Puuluup i zombie. Talharpa w imię folkloru i rock'n'rolla

Co by się stało, gdyby odrobinę współczesnego folkloru zmieszać ze szczyptą surrealizmu, solidną porcją dźwięków wskrzeszonego instrumentu o nazwie talharpa, a wszystko to zblendować przy użyciu looperów? Powstałby neo-zombie-post-folk, czyli wielokrotnie nagradzany estoński duet Puuluup!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Estonia world music Magdalena Tejchma Eurowizja

Polacy w Brazylii odc. 7. Polska historia w piosenkach braci Szymanek

Dotychczas poruszaliśmy się niedaleko miasteczek Mallet i Rio Claro, w tym odcinku przenosimy się jakieś 80 km na (dziki) zachód, do Linii Guarapuava w kolonii Santana koło miasta Cruz Machado. Bracia Polan i Miguel Szymanek są bardzo znani w lokalnej społeczności, grają na gitarze i akordeonie polskie piosenki grane i ułożone (!) przez siebie w stylu musica gauchesca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Antek z akordeonem. Polacy w Brazylii odc. 4

Antonio Golenia (ur. 1959) i jego żona Teresa Golenia z d. Rusinek mieszkają w II kolonii k. Mallet, położonej wśród malowniczych wzgórz. W tym odcinku mini cyklu "Polacy w Brazylii" usłyszymy co nieco o polskich tańcach popularnych wśród kolonistów - złodzieju, lusterku, krzesełku, mietlarzu, kapelusiku. Będzie także o tym, jak wyglądało winszowanie na dzień świętego patrona.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia

Polskie obyczaje w II Kolonii k. Mallet. Polacy w Brazylii odc. 3

Doskonale utrzymany kolorowy, drewniany dom pani Natalii jest jednym z najpiękniejszych w Kolonii II, otacza go wypielęgnowany ogródek, trawnik, mnóstwo zadbanych roślin i kwiatów... Wraz z Magdaleną Tejchmą zaglądamy do tego urokliwego miejsca. Przed nami kolejny odcinek cyklu „Polacy w Brazylii”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Brazylia Polonia