Polskie Radio
Section05
Napoleon_Bonaparte

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

Co stało się ze szczątkami poległych pod Waterloo? Naukowcy proponują makabryczną hipotezę

Od bitwy, która kończyła epokę napoleońską, minęło 207 lat. Poległo w niej najprawdopodobniej ponad 40 tys. ludzi. Mimo to badaczom nie udało się odnaleźć masowych grobów żołnierzy. Zdaniem brytyjskich archeologów mogiły te padły ofiarą grabieży o przemysłowej skali.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Waterloo Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte NAUKA odkrycia i ciekawostki