Polskie Radio
Section05
ofe czy zus

J. Szewczak: OFE kosztowały nas dużo czasu i sporo pieniędzy

- Od końca lat 90. ostro krytykowałem takie rozwiązanie jak OFE. Wydaje się, że zmarnowaliśmy dużo czasu i sporo pieniędzy - powiedział w radiowej Jedynce Janusz Szewczak, poseł PiS. Na temat tego, jak w Polsce powinien wyglądać system emerytalny, w "Debacie Jedynki" dyskutował również parlamentarzysta PO Janusz Cichoń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Szewczak Janusz Cichoń emerytura finanse OFE ofe czy zus ZUS Pracownicze Plany Kapitałowe Marek Mądrzejewski

Pracownicze Plany Kapitałowe. Szansa na dostatnią starość?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, którą 19 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda, była tematem debaty na antenie Polskiego Radia 24. Gośćmi audycji byli: były prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi dr Cezary Mech, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz i główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dr Paweł Wojciechowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura ZUS fundusz emerytalny OFE ofe czy zus

Środki z OFE trafią do Rezerwy Demograficznej i IKE Plus

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że nasze środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych w 1/4 trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ZUS, a 3/4 stanie się prywatną własnością osób uczestniczących w programie OFE i będą przekazane na konta IKE Plus (Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone przez fundusze inwestycyjne).
Zobacz więcej na temat:  emerytura finanse OFE ofe czy zus Plan Morawieckiego Robert Lidke ZUS

OFE czy ZUS: czas na decyzję do końca lipca

Od kwietnia otwarte jest okienko transferowe pozwalające na podjęcie decyzji o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub pozostawienie całości w ZUS. W 2014 roku OFE wybrało 2,5 mln osób. – Pierwsze decyzje były podejmowane w ciemno. Po dwóch latach mogą być one opierane na konkretnych danych, choćby na stopie zwrotu z inwestycji – przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  emerytura OFE ofe czy zus