Polskie Radio
Section05
OFE

Tusk mówi o OFE. Były prezes TK: wywłaszczono ludzi, to był zamach na te środki

W środę Donald Tusk oświadczył, że nie zabrał pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych. W nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych przekonuje, że on te pieniądze "uratował". W związku z tym przypominamy wypowiedź prof. Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. - Zrobiono zamach na środki, które są w OFE - mówił prof. Stępień w 2013 r. w Programie 3 Polskiego Radia. Jego zdaniem, jeśli coś nam zostało dane, a teraz jest odebrane, to nie można kluczyć, tylko trzeba postawić sprawę jasno i powiedzieć, że doszło do wywłaszczenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OFE Donald Tusk Jerzy Stępień

Eksperci: w 2014 r. z OFE zabrano 153 mld zł, Polacy stracili zaufanie do systemu emerytalnego na lata

Zabranie pieniędzy Polaków z OFE i ich częściowy transfer do ZUS nie miały na celu ratowania naszych oszczędności emerytalnych, lecz finansów publicznych - stwierdził w audycji "Rządy Pieniądza" Krzysztof Bocian, analityk Wise Europa. Wskazał też na problem znacznego pomniejszenia kapitałowej części systemu emerytalnego, a ta będzie nam coraz bardziej potrzebna. Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan stwierdził, że na zabraniu środków z OFE Polacy nie stracili, bo był to czas słabej koniunktury i niskiej stopy zwrotu, ale faktycznie nadwątlone zostało zaufanie do systemu emerytalnego jako takiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja OFE emerytura ZUS

Reforma OFE miała poprawić w oczach UE stan finansów państwa. Spowodowała utratę zaufania do systemu emerytalnego

Pierwsza reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych miała miejsce w 2014 roku i to wtedy ponad 50 procent środków przyszłych emerytów zostało przeniesionych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawiło to wskaźniki zadłużenia budżetu państwa, ale czy wpłynęło na poprawę całego systemu emerytalnego?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS zus składki OFE oszczędności PPK społeczeństwo POLSKA

Ile Tusk zabrał z OFE? Odpowiedź lidera PO może zaskoczyć, a nawet wzbudzić uśmiech politowania

- Uratowałem pieniądze, które leżały w OFE. Stracilibyście, gdyby dalej tam leżały - stwierdził w środę Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Tymczasem kilka lat temu, kiedy jego rząd likwidował fundusz, przekonywał, że "pieniądze, które są w OFE nie są własnością Polaków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk OFE kampania wyborcza wybory parlamentarne PO Platforma Obywatelska polityka emerytura fundusz emerytalny ZUS

Eksperci: zmiany w prawie pracy to wyzwanie dla pracodawców

Wchodzące dziś w życie przepisy Kodeksu pracy są korzystne dla pracowników, choć oni sami będą musieli nauczyć się korzystać z nich rozsądnie. Dla pracodawców są one wyzwaniem organizacyjnym i wiążą się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Pracownicze Plany Kapitałowe OFE pracodawcy pracownicy prawo praca zdalna kodeks pracy

Przejęcie OFE, niższe koszty uzyskania przychodu dla twórców. Grabczuk: PO nic Polakom nie zabrała

- Dlaczego pan wypomina to Platformie, a nie wypomina pan tego PiS-owi? - pytał prowadzącego audycję poseł PO Krzysztof Grabczuk, gdy na antenie Polskiego Radia 24 został zapytany o odebranie Polakom pieniędzy z OFE przez rząd PO-PSL. Jego zdaniem PO nic Polakom nie zabrała, a tym, kto zabiera pieniądze z OFE, jest właśnie rząd PiS-u.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Platforma Obywatelska OFE Donald Tusk wiek emerytalny w Polsce Adrian Klarenbach

Porzucek o ustawie ws. OFE: mamy konkretne propozycje, chcemy przywrócić pieniądze Polakom

- Chcemy, by pieniądze, które wypracowaliśmy przez kilkadziesiąt lat, faktycznie były przypisane do każdego z nas, by była gwarancja, że są to nasze pieniądze - powiedział Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości. - Projekt ustawy, który miał być głosowany to zły projekt. Lewica cieszy się, że spadł z porządku obrad - stwierdziła Daria Gosek-Popiołek z Razem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Eliza Olczyk Sejm OFE emerytura społeczeństwo

TRANSMISJA Prace nad projektem dot. likwidacji OFE będą kontynuowane. Posłowie zdecydowali

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem dotyczącym przeniesienia środków z OFE na IKE. Podczas głosowania nie przeszły wnioski opozycji o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Wieczorem odbędzie się natomiast pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender".
Zobacz więcej na temat:  Sejm OFE ike ofe czy zus emerytura pieniądze finanse społeczeństwo ZUS POLSKA

Eksperci: decyzję o przeniesieniu środków z OFE do ZUS lub na IKE każdy musi dobrze przemyśleć

Rząd, decydując o domyślnym skierowaniu środków z OFE do IKE, chyba wiedział, co robi i właśnie ten transfer uznał za korzystniejszy dla przyszłych emerytów. Ale wybór należy do każdego indywidualnie i trzeba się dobrze zastanowić – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Przemysław Ruchlicki z KIG.
Zobacz więcej na temat:  ike OFE przedsiębiorca emerytura GOSPODARKA