Polskie Radio
Section05
OFE

"PO dąży do pewnej wspólnoty programowej z Nowoczesną"

„Przeniesienie przez rząd Donalda Tuska obligacji skarbowych z filara kapitałowego do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych było błędem. Platforma odbuduje filar kapitałowy w systemie emerytalnym” – zapowiedział podczas sobotniej konwencji w Łodzi szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. O ekonomicznych skutkach propozycji PO mówił w audycji Gorący Temat były wiceminister finansów Cezary Mech.
Zobacz więcej na temat:  ubezpieczenia emerytura Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Nowoczesna OFE

"Emerytury obywatelskie nie są dobrym pomysłem"

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wobec "nieuchronnego bankructwa ZUS", w PiS dojrzewa przekonanie, że najlepszym wyjściem jest wprowadzenie tzw. emerytur obywatelskich. Zarys programu, sprowadzającego kwestię emerytury do zasady "wszystkim po równo, czyli 1000 zł emerytury obywatelskiej" opracował właśnie sam ZUS. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym mówiła prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS starość OFE wiek emerytalny w Polsce PiS Leokadia Oręziak

Zielone światło dla likwidacji OFE

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, wicepremier Mateusz Morawiecki porozumiał się w sprawie reformy OFE z resortem pracy. We wrześniu projekt ma trafić do konsultacji. Jest zgoda, by reforma została przeprowadzona w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Rozwoju, co oznacza, że 25 proc. zgromadzonych w OFE składek zasili Państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszta trafi do instytucji, które zastąpią fundusze emerytalne. O decyzji w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Marek Rozkrut (Ernst&Young), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Marek Zuber (ekonomista).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rozwoju praca OFE finanse finanse publiczne

Były prezydent krytykuje rząd. "Brak mu wiedzy ekonomicznej"

– Bronisław Komorowski krytykuje m.in. wydatki państwa i uszczelnienie systemu podatkowego. Ta krytyka wynika z braku wiedzy ekonomicznej – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Mech z Agencji Ratingu Społecznego. Ekonomista na naszej antenie odniósł się do opublikowanego przez byłego prezydenta w "Rzeczpospolitej" artykułu "Ekonomia populizmu".
Zobacz więcej na temat:  polityka Bronisław Komorowski ekonomia podatki PiS Platforma Obywatelska OFE górnictwo