Polskie Radio
Section05
fundusz emerytalny

Pracownicze Plany Kapitałowe. Szansa na dostatnią starość?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, którą 19 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda, była tematem debaty na antenie Polskiego Radia 24. Gośćmi audycji byli: były prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi dr Cezary Mech, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz i główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dr Paweł Wojciechowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura ZUS fundusz emerytalny OFE ofe czy zus

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Zobacz więcej na temat:  senior fundusz emerytalny Anna Grabowska społeczeństwo pieniądze emerytura mieszkanie renta dożywotnia

Martwe konta również w OFE. Do zwrotu 2 mld zł

Okazuje się, że tzw. martwe konta, na których leżą pieniądze po osobach zmarłych, funkcjonują nie tylko w bankach. Jak powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, na martwych kontach w OFE może być nawet 2 miliardy złotych. OFE przyjęła nowe zasady postępowania, które pozwolą na szybszy zwrot pieniędzy spadkobiercom.
Zobacz więcej na temat:  emerytura finanse fundusz emerytalny OFE

Albo będziemy oszczędzać na emeryturę, albo na emeryturze

Kolejny etap reformy systemu emerytalnego podważył wprowadzony pod koniec lat 90. system trójfilarowy. Wszystko wskazuje też na rychły zmierzch OFE – czyli zniknie II. filar, zostanie I. czyli ZUS i III. czyli np. IKE i IKZE, gdzie warto dobrowolnie odkładać oszczędności na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  emerytura fundusz emerytalny fundusze inwestycyjne giełda papierów wartościowych ike ikze NBP OFE ofe czy zus ZUS