Polskie Radio
Section05
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Orkiestra Polskiego Radia "Amadeus" przyjedzie do Warszawy świętować urodziny

W tym roku Orkiestra Polskiego Radia "Amadeus" świętuje jubileusz 55-lecia. - Wszystkich kochających muzykę i "Amadeusa" zapraszam do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. Będzie to koncert, który zamknie już w całości nasze 55 lat istnienia - mówiła w Dwójce Agnieszka Duczmal, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". W środę (18.10) poprowadzi ona koncert swojego zespołu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  amadeus jubileusz Dwójka Jacek Butlewski koncert studio Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

"Spokojna radość". Agnieszka Duczmal o nominacji do BBC Music Magazine Awards

- Jest jeszcze taka drobna niewiadoma, co potem. Na razie to jeszcze nie jest nagroda, ale świadomość, że BBC nominuje nasze nagrania jest niesamowita. A wszystko to mieści się w jednej wspaniałej kompozytorce - Grażynie Bacewicz. W jej charakterze, jej mistrzostwie, jej geniuszu - mówiła w "Poranku Dwójki" maestra Agnieszka Duczmal o płycie "Bacewicz: Music for Chamber Orchestra vol. III", która jest nominowana do nagrody BBC Music Magazine Awards 2023.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Grażyna Bacewicz BBC płyta Dwójka MUZYKA

Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu konkurs Wieniawskiego - etap II Krzysztof Dziuba skrzypce Wolfgang Amadeusz Mozart

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agnieszka Duczmal Roch Siciński Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Konkurs Wieniawskiego 2022 MUZYKA

85-lecie Programu 2. Agnieszka Duczmal zaprasza na wyjątkowy koncert

- Orkiestra Kameralna Amadeus współpracuje z Polskim Radiem od 45 lat. Są to zatem takie podwójne urodziny, a dla nas jubileusz Dwójki jest bardzo ważny. Ten niedzielny koncert to nasze najlepsze życzenia dla ludzi tego programu, których często znamy tylko z anteny, a także tych, których nie słychać, a dzięki ich pracy Dwójka działa - mówiła Agnieszka Duczmal, zapraszając na specjalny koncert z okazji 85. urodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  85 lat Dwójki koncert koncerty Agnieszka Duczmal Paweł Siwek KULTURA

Anna Duczmal-Mróz: kultura łączy ludzi i łagodzi obyczaje

- Świat muzyczny zmienia się dzięki takim osobowościom jak moja mama czy Marin Alsop. Kobiety są nie tylko utalentowane, ale potrafią również być matkami, działać społecznie. Ta organizacja pokazuje, jak ważne jest to, że kobiety sobie nawzajem pomagają, mają niesamowitą energię, pomysły na przyszłość oraz chęć współdziałania - mówiła na antenie Dwójki Anna Duczmal-Mróz, dyrygentka, laureatka nagrody Taki Alsop Conducting Fellowship.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Jakub Kukla Dwójka orkiestra KULTURA

Agnieszka Duczmal: spadkobierczyni Joanny D'Arc z pałeczką w dłoni

Agnieszka Duczmal została uhonorowana nagrodą Diamentowej Batuty. Przyznawana od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia nagroda trafiła w ręce artystki 14 listopada. Dziś odbędzie się premiera dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", który powstał właśnie z tej okazji. Z wybitną dyrygentką rozmawiała Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Agnieszka Duczmal Katarzyna Cygler Trójka

Diamentowa Batuta Polskiego Radia dla Agnieszki Duczmal

W niedzielę, 14 listopada, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Transmisja uroczystego koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – w mediach społecznościowych Polskiego Radia, na stronie www.polskieradio.pl oraz na kanale YouTube publicznego nadawcy.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal

Agnieszka Duczmal z Diamentową Batutą Polskiego Radia

14 listopada, podczas uroczystego wieczoru w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Polskie Radio wręczy Agnieszce Duczmal Diamentową Batutę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury. Wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Laureatki. Z okazji uroczystości Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje premierę podwójnego, przekrojowego albumu z cyklu "Diamentowe Batuty" – z utworami w wykonaniu orkiestr dyrygowanych przez Agnieszkę Duczmal.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Duczmal Małgorzata Małaszko

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Agnieszka Duczmal Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego