Polskie Radio
Section05
Orlen

PR24 Kontrowersje wokół SMR. Ekspert: dopuszczam możliwość, że Orlen się z tego wycofa

- Projekt SMR znajduje się na hamulcu politycznym i pojawiają się wokół niego czarnego chmury. Potwierdziła to wtorkowa Rada Gabinetowa i słowa, które padły z ust premiera. Sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona, bo nie dotyczy tylko nas. Mamy partnera amerykańskiego i zamieszanie stawia nasze państwo w nieprzejrzystej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen Jakub Wiech energetyka elektrownia atomowa energia atomowa

Małe reaktory atomowe. Premier Tusk: projekt przeprowadzony ze szkodą dla interesów państwa

Premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie był informowany o negatywnych opiniach służb wobec realizacji projektu lokalizacji i budowy małych reaktorów jądrowych. Premier podkreślił, że z opinii służb wynika, iż projekt zrealizowany przez poprzednią ekipę rządzącą został przeprowadzony ze szkodą dla państwa polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rząd Donalda Tuska polityka Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Orlen Andrzej Duda Daniel Obajtek energetyka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego środowisko atom Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia atomowa Centralne Biuro Antykorupcyjne Synthos GOSPODARKA

Małe reaktory jądrowe. Mają szanse na wsparcie UE

- Jeszcze w 2024 r. planujemy wystąpić o wsparcie rządu przy notyfikacji do KE kontraktu różnicowego dla SMR-ów w Polsce - zapowiedział prezes OSGE Rafał Kasprów. Kontrakt różnicowy to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy z jej wytwórcą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Orlen Synthos energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa inwestycje

Orlen Synthos Green Energy przymierza się do budowy pierwszego małego reaktora jądrowego. Znamy lokalizację

OSGE rozpoczął badanie środowiskowe i lokalizacyjne dla pierwszego projektu małego reaktora jądrowego SMR BWRX-300 w Stawach Monowskich. Resort klimatu już w grudniu ubiegłego roku przyznał spółce sześć decyzji na budowę łącznie 24 reaktorów w tej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna elektrownia atomowa Orlen Synthos inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

PR24 Raport NIK ws. Orlenu. Ekspert: tutaj mogą tkwić prawdziwe problemy zarządu Obajtka

- Najwyższa Izba Kontroli może się doszukać w dokumentach korporacyjnych zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka poważnych wątpliwości dotyczących sytuacji paliwowej przed wyborami oraz dotyczących zakupu Polska Press - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen Daniel Obajtek lotos Najwyższa Izba Kontroli NIK Jakub Wiech