Polskie Radio
Section05
komputer kwantowy

Komputer kwantowy firmy Google. Czy to przełom w światowej informatyce?

Firma Google opracowała przełomowy komputer kwantowy, w mgnieniu oka wykonujący obliczenia, które innym superkomputerom zajęłyby dziesiątki lat. Najnowsza technologia firmy "przekracza możliwości istniejących klasycznych superkomputerów" - twierdzą jej konstruktorzy, cytowani przez brytyjski dziennik "The Telegraph".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sztuczna inteligencja cyfryzacja biznesu komputer kwantowy google

Sztuczna inteligencja: przydatna i potrzebna, czy jednak niebezpieczna?

Wynalezienie maszyny parowej, a dokładniej udoskonalenie atmosferycznego silnika parowego Thomasa Newcomena dokonane w 1763 roku przez Jamesa Watta, zmieniło życie ludzi na całym świecie. Symbolicznie ten właśnie rok przyjmuje się za początek rewolucji przemysłowej, która właściwie trwa do dzisiaj. A jej najnowszym osiągnięciem jest AI, czyli sztuczna inteligencja.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja ChatGPT komputer kwantowy Michał Kowarski Tomasz Miara futuryzm Trójka roboty

Komputery kwantowe. Co ich powszechność oznacza dla nas?

Komputer kwantowy od dziesięcioleci jest zagadnieniem fascynującym naukowców. Jednocześnie z pewnością jest on urządzeniem, które odmieni bardzo wiele zarówno w samej nauce, jak i na globalnym rynku. To m.in. dlatego rywalizacja o to, kto jako pierwszy zaprezentuje komputer kwantowy dla zwykłych użytkowników, jest tak zaciekła. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA Paweł Turski Mateusz Drozda informatyka komputer kwantowy społeczeństwo