Polskie Radio
Section05
Stefan Foltzer

Ponowne otwarcie katedry Notre-Dame. Uroczystości zaplanowano na 8 grudnia

Znany jest program uroczystości związanych z ponownym otwarciem paryskiej katedry Notre-Dame. Najsłynniejsza świątynia we Francji, która 5 lat temu została częściowo zniszczona przez pożar, otworzy swoje podwoje 8 grudnia. Z tej okazji we francuskiej stolicy zaplanowano szereg uroczystości. O szczegółach Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stefan Foltzer Paryż Notre Dame pożar katedry Notre Dame pożar

Protest rolników we Francji. Kilkadziesiąt osób w rękach policji. Chcieli zablokować dużą giełdę spożywczą

Policja zatrzymała 79 osób, które chciały zablokować kluczową dla francuskiej stolicy giełdę spożywczą w podparyskiej miejscowości Rungis. Farmerzy od dwóch tygodni demonstrują w całym kraju przeciwko ekologicznym normom i nieuczciwej konkurencji. Od poniedziałku rolnicy prowadzą tak zwane "oblężenie" Paryża. O szczegółach Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stefan Foltzer Paryż Francja protest rolnicy Europa

Francuscy rolnicy rozpoczęli "oblężenie Paryża". Zablokowali główne drogi prowadzące do stolicy

Francuscy rolnicy rozpoczęli akcję po hasłem „oblężenie Paryża”. Wczesnym popołudniem zablokowali główne drogi prowadzące do stolicy. Od ponad tygodnia farmerzy protestują między innymi przeciwko unijnej polityce rolnej, ekologicznym normom i problemom ekonomicznym. O szczegółach Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja rolnictwo rolnicy Paryż Stefan Foltzer GOSPODARKA

Nowy rząd premiera Gabriela Attala. Media: Francuzi jeszcze nigdy nie byli tak prawicowi

"Bardziej prawicowy" i "stabilny w kluczowych resortach" - tak o nowym francuskim rządzie piszą tamtejsze media. Najwięcej komentarzy wzbudziła nominacja na stanowisko minister kultury Rachidy Dati - jednej z czołowych postaci francuskiej centroprawicy. To największa niespodzianka w nowym rządzie premiera Gabriela Attala.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Gabriel Attal Stefan Foltzer polityka

Polska emigracja we Francji: premiera dokumentu "Moje polskie korzenie"

"Moje polskie korzenie" to tytuł dokumentalnego filmu, którego premiera odbyła się wczoraj w ambasadzie RP w Paryżu. To pełna wzruszeń i faktów historia polskiej emigracji nad Sekwaną i Loarą. Wydarzenie odbyło się z okazji 100 rocznicy masowego przybycia Polaków do północnej Francji. Film już za kilka dni będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Francja emigracja emigracja zarobkowa film dokumentalny Stefan Foltzer Radosław Nałęcz

Ostatnia prosta w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich we Francji. Czym nas zaskoczą organizatorzy?

Igrzyska Olimpijskie we Francji pod znakiem wielu nowości – wiemy o nich coraz więcej, a szczegóły dotyczące tej największej sportowej imprezy roku pojawiają się niemal codziennie. Zaskoczy już sama ceremonia otwarcia, która nie odbędzie się na stadionie jak wszystkie dotychczasowe, ale po raz pierwszy w historii na ulicach Paryża. To jednak nie koniec. We Francji trwa produkcja pochodni olimpijskich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka igrzyska olimpijskie Paryż 2024 Piotr Firan Radosław Nałęcz Stefan Foltzer

Paryż: dziś konferencja humanitarna ws. Strefy Gazy. Udział weźmie minister Rau

W Paryżu odbędzie się dziś międzynarodowa konferencja humanitarna w sprawie Strefy Gazy. Jej celem ma być zaproponowanie pomocy dla Palestyńczyków w dziedzinie zdrowia, energii i żywności. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  Paryż Francja Europa Strefa Gazy Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stefan Foltzer ŚWIAT

TYLKO U NAS "Polacy mają szczęście, że mogą sprzeciwić się imigracji". Francuski polityk chwali referendum

- Polacy mają szczęście, że mogą sprzeciwić się imigracji w referendum - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Damien Rieu - francuski polityk prawicowej partii Rekonkwista i sygnalista specjalizujący się w sprawach imigracji. Rieu stwierdził, że we Francji może wkrótce być za późno, na zatrzymanie zmian społeczno-kulturowych związanych z wieloletnim napływem imigrantów z Afryki. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja kryzys migracyjny Stefan Foltzer kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie