Polskie Radio
Section05

radio dla dzieci

"Morscy nomadzi – Badjao – gdy państwa nie było". Uniwersytet Młodego Badacza

Obecnie mamy wrażenie, że wszyscy ludzie na ziemi żyją w państwach – tak jednak nie jest. Poznacie lud Badjao – morskich koczowników, którzy całe życie mieszkają na łodziach, a gdy schodzą na ląd cierpią na "chorobę lądową". Nie chodzą do szkoły, nie mają dowodów osobistych, czy paszportów. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można było otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD

"Budząca się szkoła" zawitała do przedszkola

W "Budzącej się szkole" nie ma programu. – Nie mamy programu, który możemy zaproponować szkołom, bo chcemy propagować autonomię. Jeśli uczniowie mają mieć w szkole autonomię, to nie możemy narzucić programu nauczycielom. To byłby paradoks – wyjaśniła Marzena Żylińska – Drogowskazem jest jednak tworzenie szkół, które będą nie tylko miejscem przyjaznym, ale też miejscem efektywnej nauki. "Budząca się szkoła" pokazuje więc, jak w szkole mogłoby być w ramach obowiązującego systemu prawnego. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła przedszkole przedszkolak edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców

Feliks Matecki gościem "Gwiazdozbioru" w PR Dzieciom

W Gwiazdozbiorze rozsiadamy się w fotelu kinowym i przyglądamy się ostatnim premierom. Gwiazdą tygodnia jest młody i zdolny aktor, który przed kamerą występuje od siódmego roku życia. Gra zarówno w filmach, jak i serialach, ale przez skromność nie chce jeszcze nazywać się aktorem. W zeszłym roku miała miejsce głośna premiera filmu "Orlęta. Grodno ’39”, w którym zagrał główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD aktorstwo Marta Powałowska

Weekend na sportowo, pełen kultury i ciekawostek

Wiosna tuż-tuż, dlatego w audycjach Polskiego Radia Dzieciom poszukamy jej zwiastunów. Kulfon i Monika sprawdzą jakie zwyczaje i obrzędy związane były dawniej z jej nadejściem. Zaś w "Rodzinnym W-fie" popracujemy nad kondycją i przyjrzymy się stylom pływackim, nauce pływania i sportowej karierze sześciokrotnego mistrza Polski juniorów w pływaniu. W niedzielę zaprosimy do "Kulturoteki" do wysłuchania rozmowy z mistrzynią języka polskiego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

W "Kulturalnej strefie" rozmowa o Festiwalu Mały Koneser

Festiwal Mały Koneser rozgościł się w Centrum Praskim Koneser w ubiegłym roku, a wydarzenie zyskało ogromne uznanie nie tylko najmłodszej publiczności. Kolejna, wyczekiwane przez miłośników literatury edycja festiwalu Mały Koneser już w najbliższy weekend w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. W ramach drugiej edycji na 18 i 19 marca zaplanowanych zostało wiele wydarzeń. Całości towarzyszyć będą targi książki dziecięcej i młodzieżowej Mały Koneser.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci Martyna Chuderska literatura dziecięca

Dzień św. Patryka - czyli wszystko co zielone

W piątkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieliśmy o naturalnych fabrykach tlenu, czyli roślinach. Sprawdziliśmy gdzie na świecie jest najwięcej lasów, a gdzie jest zieleni najmniej. Zawarliśmy znajomość z Czarnoksiężnikiem ze Szmaragdowego Grodu i sprawdziliśmy, z jakich owoców można by zrobić zieloną galaretkę. Był też slalom przez zielone pytania - dla chętnych.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom kolor zielony DAB+ Justyna Majchrzak

"Muzyczne podróże". Muzyczna dynastia Straussów

Muzyczną dynastę Straussów zapoczątkował Jan Strauss ojciec, który od końca lat dwudziestych XIX wieku aż do 1849 r. prowadził on w Wiedniu własną orkiestrę. Przyjęło się mówić, że schedę po ojcu przejął jego najstarszy syn, również noszący imię Jan, stąd też określany jako Jan Strauss syn, który w wieku 19 lat założył własną orkiestrę.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże DAB+ radio bez reklam Johann Strauss

Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy - start konkursu!

Wystartowała III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany jest do rodzin, które  uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Propozycje swoich prac można nadsyłać do 31 marca. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia, w audycji "Kulturoteka". Na zwycięzców czekają rodzinne upominki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  wiosna DAB+ wiersze Kulturoteka kultura dla dzieci