Polskie Radio
Section05
służby specjalne

Były pracownik Twittera szpiegował dla Arabii Saudyjskiej. Sąd uznał go winnym

Agencja Reutera poinformowała, że były menedżer Twittera oskarżony o szpiegowanie dla Arabii Saudyjskiej został uznany we wtorek za winnego sześciu zarzutów, w tym działania jako agent obcego państwa i próby ukrycia płatności od urzędnika mającego powiązania z saudyjską rodziną królewską.
Zobacz więcej na temat:  twitter media społecznościowe szpieg Arabia Saudyjska służby specjalne ŚWIAT Ameryka

Żaryn: polskie służby specjalne mają ogromny posłuch u sojuszników

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odniósł się do słów krytyki, jakie posypały się w kierunku polskich służb po dymisji szefa Agencji Wywiadu. "Służby specjalne codziennie pracują dla Polski, mają ogromny posłuch u sojuszników i wpływ na ich odbiór zagrożeń" - stwierdził na Twitterze, dodając, że "nie warto słuchać utyskiwania". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agencja Wywiadu służby i bezpieczeństwo służby specjalne Stanisław Żaryn

Nie tylko Putin ma imperialne zapędy? "Marzeniem Erdogana jest odbudowa Imperium Osmańskiego"

Były szef izraelskich służb specjalnych Danny Yatom udzielił wywiadu greckiemu portalowi Ekathimerini, w którym skomentował politykę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Stwierdził, że przywódca obecnie "czuje się słaby politycznie", jednak "jego marzeniem od dawna jest powrót Imperium Osmańskiego". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Recep Tayyip Erdogan Izrael służby specjalne

"Uszkodzono kluczowy dla Rosji most". Brytyjski wywiad podsumował kontrofensywę Ukraińców

Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraińcy kontynuują ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy w codziennej aktualizacji zwrócili także uwagę, że "ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski". 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne służby specjalne

"Uszkodzono kluczowy dla Rosji most". Brytyjski wywiad podsumował kontrofensywę Ukraińców

Trwają ciężkie walki w obwodzie chersońskim, gdzie Ukraińcy kontynuują ofensywę przeciw siłom rosyjskim, które próbują spowolnić ten atak - podało brytyjskie ministerstwo obrony. Brytyjczycy w codziennej aktualizacji zwrócili także uwagę, że "ponownie uszkodzony został kluczowy dla Rosji most Antonowski". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne służby specjalne

Dymisje szefa SBU i prokurator generalnej Ukrainy jeszcze niepewne. Biuro Zełenskiego wyjaśnia

Jak wyjaśnia biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwan Bakanow i prokurator generalna Iryna Wenediktowa zostali odsunięci od pełnienia obowiązków, co jednak nie oznacza ich zwolnienia. Zawieszenie wspomnianych urzędników ma związek z obecnością kolaborantów w służbach ukraińskich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Wołodymyr Zełenski służby specjalne

Śledzenie dozbrajania Ukrainy. Rosyjski wywiad intensyfikuje działania

Rosyjscy attaché wojskowi w krajach Unii Europejskiej mają zintensyfikować werbunek osób, które są związane z transportem broni z Zachodu na Ukrainę - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy. Jak podał Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), "rosyjskie służby specjalne nasilają działalność w Europie Wschodniej". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe służby specjalne broń

Włamania na maile polityków. Premier: potwierdzono prowokację z Rosji i Białorusi

Znakomite firmy międzynarodowe potwierdziły, że włamania na skrzynki mailowe polskich, niemieckich i brytyjskich polityków, to prowokacja białoruskich i rosyjskich służb - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił premier, "nie dajmy się wciągnąć w sidła polityki Kremla".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Michał Dworczyk mail media społecznościowe propaganda dezinformacja służby specjalne służby i bezpieczeństwo

SWR wciąż sieje propagandę o Polsce. "Rosjanie chcą skłócić Polaków i Ukraińców"

- Tego typu insynuacje SWR rozsiewa od wielu lat, aby poróżnić Polaków i Ukraińców - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 płk. Andrzej Derlatka. Były szef Agencji Wywiadu skomentował w ten sposób ponowne oskarżenia Polski przez szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej o rzekomą chęć zajęcia zachodniej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Europa dezinformacja propaganda wojna na Ukrainie relacje polsko-ukraińskie służby specjalne Stanisław Żaryn Siergiej Naryszkin POLSKA

Szwajcaria nowym siedliskiem wydalonych rosyjskich szpiegów? Tamtejszy wywiad bije na alarm

Szwajcarskie służby wywiadowcze ostrzegają w swoim raporcie, że Rosja może starać się umieścić tam szpiegów wydalonych z innych państw po inwazji na Ukrainę. Tamtejsze organy wymieniają w tym kontekście przede wszystkim Genewę, która jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria szpieg służby specjalne służby i bezpieczeństwo Genewa Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

"Problem nie zniknął". Agniesza Siewiereniuk-Maciorowska o sytuacji na granicy z Białorusią

- Gdyby nie było obostrzeń i ograniczeń wzdłuż granicy z Białorusią to mielibyśmy cały czas sytuację taką jak rok temu. To służyło naszemu bezpieczeństwu w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś imigranci w Europie służby specjalne bezpieczeństwo budowa POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24