Polskie Radio
Section05
spektakle dla dzieci

Premiera w Teatrze Groteska. "Wszechświaty mojego taty"

Czy to prawda, że w całym kosmosie tata najbardziej kocha swoje dziecko? Czy znajdzie je wszędzie, choćby ukryło się w najciemniejszym szałasie albo w trawie… albo w szafie… albo w najdalszym zakątku wszechświata? A raczej – wszechświatów. Bo przecież każdy tata, choć z wierzchu może być brodaty jak żubr, łysy jak księżyc, wysoki jak wieża, kulisty jak planeta, w głębi duszy jest kosmonautą, który przemierza dla swojej córki i razem z nią Wszechświaty Taty. Patronat medialny nad premierą spektaklu "Wszechświaty mojego taty" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci patronatPRD Kraków

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. W programie goście m.in.: z Holandii, Finlandii, Włoch, Litwy, Słowacji i Polski. Na dziesiątą, okrągłą edycję festiwalu organizator festiwalu zaprasza do Wrocławia od 28 września do 1 października. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Wrocław patronatPRD

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Premiera spektaklu "Odyseja". Wrocławski Teatr Lalek zaprasza!

Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza – jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki. Patornat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia zaproszeń. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera teatr lalki

"Maskarada" w Rzeszowie. Festiwal dla każdego ze strachem w tle

Po raz trzynasty w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada". Hasło tegorocznej odsłony imprezy, którą organizuje rzeszowski Teatr Maska, brzmi "oSWÓJ lęk". – Będziemy się poruszać wokół tematyki strachu i lęków – zapowiada Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny festiwalu i Teatru Maska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Rzeszów spektakl spektakle dla dzieci

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Warszawa

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

W dniach 11-17 czerwca 2023 r. ukonstytuuje się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce, czyli...XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W ramach drugiej części dwuletniego planu zrealizowane będą pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące. Polskie radio Dzieciom objęło patronat medialny nad tym festiwalem.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Pasztety do boju". Relacja ze spektaklu w Teatrze Komedia

Nikt nie lubi być przezywanym. Przezwiska z czasem pojawiają się również w internecie, za co często odpowiadają nastolatkowie. Między innymi na tym problemie skupia się spektakl "Pasztety do boju". Sztuka opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci spektakle dla dzieci spektakl

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci DAB+

"Tymoteusz Rymcimci" wraca na scenę Teatru Lalka

Na scenę naszego Teatru Lalka wraca "Tymoteusz Rymcimci", ulubiony przez wiele pokoleń polskich dzieci. "To bajka o tym, że warto mieć przyjaciela, o którego należy za wszelką cenę walczyć. Przypomina nam również o tym, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie, uczy, że przyjaźń i miłość są najważniejsze i bez nich tak naprawdę jest nam w życiu bardzo smutno" – pisała Magdalena Kuc w swojej recenzji. Spektakl w Teatrze Lalka już w najbliższy weekend 29 i 30 kwietnia! Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
Zobacz więcej na temat:  teatr lalkowy kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturoteka premiera Martyna Chuderska DAB+

"Dziewczynka ze skrzypcami" - premiera w Teatrze Baj

 "Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)". Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej bezpieczną ścieżkę do cierpliwie czekającego na pomoc taty. W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD spektakle dla dzieci kultura dla dzieci

"OJEJA! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" w Teatrze Lalek we Wrocławiu

Wysił Paradygmat jest uczonym, który pracuje nad Wielką Teorią Wszystkiego. Głęboko wierzy w to, że każdą rzecz na tym świecie da się ulepszyć. Niestety jego własna córka Ojeja jest tego żywym zaprzeczeniem. Dziewczynka od lat bezskutecznie próbuje zdać do drugiej klasy. Ze zmartwienia serce Wysiła pęka. Dosłownie. Uczony omal nie umiera. Ojeja rozumiejąc, że to ona jest przyczyną trosk ojca, postanawia opuścić dom i udać się po pomoc do Wielkiego Medyka Wszemistrza. Wysił wie, że córka może sobie bez niego nie poradzić, dołącza więc do niej i wspólnie wyruszają na wyprawę aż do samej stolicy w nadziei, że Wszemistrz uleczy dziewczynkę.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci patronatPRD

Premiera w Teatrze Lalka "Królowa Śniegu"

15 kwietnia Teatr Lalka zaprasza na kolejną premierę – tym razem będzie to "Królowa Śniegu". W teatralnej wersji przygotowanej przez Pawła Szkotaka, założyciela słynnego teatru "Biuro podróży", historia Gerdy i Kaia opowiadana będzie w planie żywym i lalkowym. Ta baśń niesie w sobie nadzieję! Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym premierę tego spektaklu. 
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci premiera patronatPRD

"Burza" na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek

Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy doskonale odebranego przez dziecięcą publiczność "Czarodziejskiego fletu" postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a. W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Wrocław teatr lalkowy patronatPRD

"Ja, Bałwan" - relacja z premiery spektaklu w audycji PR Dzieciom

Jeden z nich gorzko doświadczony przez życie, ucieka od niebezpieczeństw i pułapek, drugi - chce rozkoszować się światem i zachwyca każdą chwilą. W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom historię rodzącej się między nimi akceptacji i przyjaźni opowiedzieli twórcy spektaklu "Ja Bałwan". Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci premiera Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom