Polskie Radio
Section05
spektakle dla dzieci

"Ja, Bałwan" - premiera w Teatrze Groteska

Marchewka i Bałwan – dwóch bohaterów. Dwa biegunowo różne charaktery. Nie dość, że różni ich wszystko – to jeszcze każdy chce czego innego. W tę jedną noc, może ostatnią? Kiedy przecięły się ich życiowe drogi... W sobotę 11 marca odbędzie się premiera spektaklu "Ja, Bałwan" w krakowskim Teatrze Groteska. Spektakl powstał na podstawie książki Maliny Prześlugi. Reżyserii podjęła się Ewa Piotrowska. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym najnowszy spektakl krakowskiego Teatru Groteska.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom DAB+ kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Spotkanie klasyki ze współczesnością w Teatrze Lalka

Dzisiaj mieści się w samym sercu Warszawy, a dokładnie w Pałacu Kultury i Nauki, ale jakie były początki najstarszego teatru lalkowego w Polsce? W "Kulturalnej strefie" poznaliśmy nieco historii Teatr Lalka, ale też spojrzeliśmy w przyszłość. Jak zaprezentować klasyczne teksty by były zrozumiałe dla młodego, współczesnego odbiorcy? W audycji Polskiego Radia Dzieciom, w towarzystwie naszych gości: Anety Jucejko- Pałęckiej, Wojciecha Pałęckiego i dyrektora Teatru Lalka - Jarosława Kiliana, opowiedzieliśmy również o repertuarze, premierach i planach artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska Kulturalna strefa

Premiera "Baśni o Aladynie i o lampie cudownej"

Teatr Lalka w Warszawie zaprasza na kolejną z cyklu mini-premier Klechdę sezamowych Bolesława Leśmiana  - "Baśń o Aladynie i o lampie cudownej". W Polskim Radiu Dzieciom, które objęło patronatem medialnym premierę tego spektaklu przyjrzymy się procesowi twórczemu powstawania muzyki do premierowego spektaklu. Gośćmi "Poranka" po godzinie 9.00 będą muzycy z Teatru Lalka w Warszawie. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Zookoła świata". O przedstawieniu dla najmłodszych w teatrze WAM

Tym razem w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się do teatru. W sobotę (20 stycznia) w teatrze WAM premierę miało przedstawienie "Zookoła świata". Jest to pierwszy tak widowiskowy, mądry, zabawny i wyjątkowo kolorowy spektakl dla dzieci w wieku 4-10 lat. Na scenie w trakcie przedstawienia zobaczymy 20-osobowy zespół, złożony z dorosłych i dzieci. Towarzyszą im zjawiskowe kostiumy oraz muzyka, która nie pozwoli usiedzieć w fotelu.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska spektakle dla dzieci spektakl dzieci

Premiera w Teatrze Lalka "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze"

Z historii o Parysadzie i ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że urodziwa, choć rozkapryszona, księżniczka Parysada stała się mądrą i dzielną dziewczyną oraz jakich cudów dokonał tajemniczy ptak Bulbulezar. O spektaklu opowiedzieli w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom reżyserka spektaklu Aneta Jucejko-Pałęcka oraz aktor Wojciech Pałęcki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

"Dziwna wiosna". Opowieść o wojnie zrozumiała dla najmłodszych

– To, co jest takie urzekające w bajkach Olega Mychajłowa to fakt, że choć mówią o wojnie, to nie robią tego wprost. One opowiadają o wiośnie, która była nie taka, jak powinna być. Pojawia się tam wielu bohaterów, którzy mimo wszystko potrafią się zaopiekować sobą i przyjaźnią się – mówi reżyserka spektaklu Magda Małecka-Wippich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk zagadka spektakl spektakle dla dzieci wojna na Ukrainie

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa KULTURA zdrowie i dieta Martyna Chuderska spektakle dla dzieci

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Premiera spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Lalka w Warszawie

Przedstawienie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" wg Lymana Franka Bauma w reżyserii Jarosława Kiliana to przepełniona goryczą opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki. Determinacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej premiery!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci spektakle dla dzieci teatr lalkowy

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska spektakle dla dzieci

"Wścibscy" - relacja z Teatru Groteska

Za nami pierwsza w tym sezonie premiera w krakowskim teatrze Groteska. Na scenie "rozgościli się "Wścibscy”. Spektakl rozprawił się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Jak wyglądały przygotowania do spektaklu i ostatnie próby? Co dzieje się na co dzień w pracowni plastycznej i krawieckiej? Jak wygląda montaż scenografii?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska Kraków

"Alicja w Krainie Czarów" - premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

"Alicja w Krainie Czarów" to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów literatury angielskiej. To napisana ponad 150 lat temu przez profesora z Oksfordu powieść-zagadka. To plątanina myśli, marzeń sennych, szkolnych wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych i językowych. I właśnie w tę plątaninę, do odkrywania tej zagadki, chce zaprosić młodych widzów Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Polskie Radio Dzieciom objęło spektakl swym patronatem medialnym. W niedzielę w audycji "Kulturoteka" (17.00-18:00) usłyszeć można było rozmowy z twórcami i fragmenty scen spektaklu zarejestrowane w Teatrze Andersena. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Piotruś Pan. W cieniu dorosłości" premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie

W "Kulturalnej strefie" przenosimy się do krainy, którą wielu z nas poznało w dzieciństwie i takiej, do której chciałoby się czasem przenieść w dorosłym życiu. Żeby do niej polecieć, wystarczy cudowna myśl i trochę wróżkowego pyłu Utopijna wyspa ze świata powieści Barriego to kraina Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni. Trafiają do niej dzieci, które posiadają wiarę, nazywane Wybrańcami Piotrusia. Krainą tą rządzi sam Piotruś Pan, ale znajdziemy tu też wróżki, piratów, syreny i zagubionych chłopców.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio bez reklam

O teatrze w którym główną rolę grają lalki

Spektakle lalkowe to takie, w których występują lalki poruszane przez aktorów. Taki aktor może być zarówno ukryty, jak i widoczny na scenie, traktując lalkę jako scenicznego partnera. Aktor, który porusza lalką, a więc ożywia ją na scenie nazywany jest lalkarzem bądź animatorem. Właśnie do teatru lalek wybrał się ostatnio smok Adaś, prowadzący Poranek w PRD. O swoich przeżyciach postanowił opowiedzieć w audycji. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci lalka pacynki radio dla dzieci radio dla rodziców Poranek Polskiego Radia Dzieciom aktor wrzesień

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska KULTURA

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci

Zakończył się XI Międzynarodowy festiwal "Teatralna Karuzela" w Łodzi

Zakończyła się Teatralna Karuzela w Teatrze Pinokio w Łodzi. To już jedenasta odsłona tego wydarzenia. Festiwal wystartował w sobotę, 18 czerwca i potrwał do 24 czerwca. Wśród atrakcji spektakle, warsztaty i wydarzenia adresowane również do dorosłych. Hasłem przewodnim dwuletniej edycji festiwalu było: "podaj cegłę!". O XI Międzynarodowym festiwalu Teatralna Karuzela mówił w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom dyrektor artystyczny Gabriel Giecki.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska Kulturoteka spektakle dla dzieci