Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Kompozytorów dwóch

11 lutego 1861 r. zmarł polski kompozytor, skrzypek, pianista i dyrygent Antoni Orłowski, którego kontakty z Chopinem sięgają lat 1829-30. W tym czasie wystawił on w Teatrze Narodowym w Warszawie balet Złota gałązka, podobno pozytywnie oceniony przez samego Chopina. Również wtedy, wbrew protestowi kompozytora, Orłowski wydał u Brzeziny kilka swoich kompozycji osnutych na motywach chopinowskich, m.in. Koncertu f-moll. Studiując w Paryżu ponownie nawiązał kontakt z Chopinem. (sd) 
Zobacz więcej na temat: 

Domniemane rozstanie

10 lutego 1847 r. Franciszek Liszt pisał z Rosji do hrabiny Marii d'Agoult: „Czy to już stanowcze zerwanie Chopina z panią Sand? I z jakiego powodu?” Źródłem domysłów i plotek był samotny powrót kompozytora z wakacji na zimę do Paryża. Ponadto w wydanej w 1846 r. powieści Sand Lucrezia Floriani, która wzbudziła sensację, doszukiwano się intymnych wyznań pisarki na temat związku z Chopinem i manifestowanej tam chęci uwolnienia się od niego. Sand tym domysłom zdecydowanie zaprzeczała. (sd)
Zobacz więcej na temat: