Polskie Radio
Section05
Łukasz Kister

Rola służb specjalnych w aferze Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych świadków, w tym byłego wicepremiera i ministra finansów - Jacka Rostowskiego oraz byłego wiceministra Andrzeja Parafianowicza. – Teraz już wiemy, że rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego była w tej sprawie zacznie większa, niż przed rozpoczęciem prac komisji – mówił w audycji "Nisztor pyta” w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15). Gościem programu był także dr Łukasz Kister z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold komisja śledcza Piotr Nisztor Tomasz Rzymkowski

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne

- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Piotr Apel Kukiz'15 Jerzy Jachowicz terroryzm

System Patriot dla Polski. "Nie kupujemy kota w worku"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ceny zakupu systemów antyrakietowych Patriot są na dobrej drodze. Szef resortu obrony spotkał się w Białym Domu z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Herbertem Raymondem McMasterem. O bezpieczeństwie zewnętrznym Polski dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Marek Opioła (poseł PIS, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, UJ) i publicysta Sebastian Rybarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA wojsko Marek Opioła Jerzy Jachowicz Sebastian Rybarczyk Ministerstwo Obrony Narodowej

Dr Kister o bezpieczeństwie polityków w Polsce

„Jako poseł nie czuję się w pełni bezpieczny. Powodem są wiedza, którą posiadam i sytuacje jakie mnie spotykają. Chciałbym, by poczucie mojego bezpieczeństwa było wyższe” – powiedział w audycji Stacja Deszyfrująca poseł Kukiz 15, wiceszef komisji śledczej ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski. O bezpieczeństwie polityków mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Rzymkowski Służba Ochrony Państwa bezpieczeństwo Sejm Kukiz'15 Amber Gold

„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”

- Wciąż funkcjonują grupy, które uważają, że walka z terroryzmem może polegać na pisaniu kredą po ulicy, organizowaniu wielkich marszów milczenia, tworzeniu murali z pacyfistycznymi hasłami, czy noszeniu opasek na rękach. Tak nie da się walczyć – przekonywał dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji zamachy w Brukseli Europa

"W Polsce broń posiadają ludzie odpowiedzialni"

Były żołnierz, 26-letni Devin Patrick Kelley, zaatakował na południu Teksasu w małym miasteczku Sutherland Springs podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele baptystów. Zginęło co najmniej 26 osób, a ponad 20 zostało rannych. Dlaczego otworzył ogień do wiernych? Jak się zachować w sytuacji zagrożenia? Na ten temat rozmawialiśmy z ekspertem ds. bezpieczeństwa Łukaszem Kisterem oraz weteranem wojny w Afganistanie i ekspertem fundacji Stratpoints Przemysławem Wójtowiczem. 
Zobacz więcej na temat:  zamach Texas USA strzelanina TYLKO U NAS

"Oni idą walczyć o coś, co wcale nie jest zagrożone"

– Jeżeli chcemy mieć państwo normalne, nie możemy pozwolić na to, by obywatele byli okłamywani – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wezwało Fundację Wolni Obywatele RP do zaprzestania naruszania prawa oraz łamania treści jej statutu.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja społeczeństwo protest reforma sądownictwa