Polskie Radio
Section05
Łukasz Kister

„Kulisy Spraw”: wpływy PRL w służbach specjalnych

– Służby III RP swoimi korzeniami, funkcjami oraz istotą działania są dalej w PRL, bo z niego się wywodzą – powiedział dr Łukasz Kister, ekspert w tematyce służb specjalnych. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa m.in. o przenikaniu funkcjonariuszy aparatu PRL do instytucji i organów powstałych po 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo PRL służby specjalne ABW UOP WSI Łukasz Kister

Rola służb specjalnych w aferze Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych świadków, w tym byłego wicepremiera i ministra finansów - Jacka Rostowskiego oraz byłego wiceministra Andrzeja Parafianowicza. – Teraz już wiemy, że rola Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego była w tej sprawie zacznie większa, niż przed rozpoczęciem prac komisji – mówił w audycji "Nisztor pyta” w Polskim Radiu 24 poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15). Gościem programu był także dr Łukasz Kister z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  polityka Amber Gold komisja śledcza Piotr Nisztor Tomasz Rzymkowski Łukasz Kister

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne

- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Piotr Apel Kukiz'15 Jerzy Jachowicz terroryzm Łukasz Kister

System Patriot dla Polski. "Nie kupujemy kota w worku"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ceny zakupu systemów antyrakietowych Patriot są na dobrej drodze. Szef resortu obrony spotkał się w Białym Domu z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Herbertem Raymondem McMasterem. O bezpieczeństwie zewnętrznym Polski dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Marek Opioła (poseł PIS, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, UJ) i publicysta Sebastian Rybarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA wojsko Łukasz Kister Marek Opioła Jerzy Jachowicz Sebastian Rybarczyk Ministerstwo Obrony Narodowej

Dr Kister o bezpieczeństwie polityków w Polsce

„Jako poseł nie czuję się w pełni bezpieczny. Powodem są wiedza, którą posiadam i sytuacje jakie mnie spotykają. Chciałbym, by poczucie mojego bezpieczeństwa było wyższe” – powiedział w audycji Stacja Deszyfrująca poseł Kukiz 15, wiceszef komisji śledczej ds. Amber Gold Tomasz Rzymkowski. O bezpieczeństwie polityków mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Rzymkowski Służba Ochrony Państwa bezpieczeństwo Sejm Kukiz'15 Łukasz Kister Amber Gold

„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”

- Wciąż funkcjonują grupy, które uważają, że walka z terroryzmem może polegać na pisaniu kredą po ulicy, organizowaniu wielkich marszów milczenia, tworzeniu murali z pacyfistycznymi hasłami, czy noszeniu opasek na rękach. Tak nie da się walczyć – przekonywał dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji zamachy w Brukseli Europa Łukasz Kister

"W Polsce broń posiadają ludzie odpowiedzialni"

Były żołnierz, 26-letni Devin Patrick Kelley, zaatakował na południu Teksasu w małym miasteczku Sutherland Springs podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele baptystów. Zginęło co najmniej 26 osób, a ponad 20 zostało rannych. Dlaczego otworzył ogień do wiernych? Jak się zachować w sytuacji zagrożenia? Na ten temat rozmawialiśmy z ekspertem ds. bezpieczeństwa Łukaszem Kisterem oraz weteranem wojny w Afganistanie i ekspertem fundacji Stratpoints Przemysławem Wójtowiczem. 
Zobacz więcej na temat:  zamach Texas USA strzelanina Łukasz Kister TYLKO U NAS

Granice obrony koniecznej. Debata Sejmu ws. nowelizacji KK

Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzającym granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren. O projekcie i granicach obrony koniecznej rozmawiali w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Sejm Zbigniew Ziobro kodeks karny Łukasz Kister

"Oni idą walczyć o coś, co wcale nie jest zagrożone"

– Jeżeli chcemy mieć państwo normalne, nie możemy pozwolić na to, by obywatele byli okłamywani – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wezwało Fundację Wolni Obywatele RP do zaprzestania naruszania prawa oraz łamania treści jej statutu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Kister dezinformacja społeczeństwo protest reforma sądownictwa