Polskie Radio
Section05
Żołnierze Wyklęci

"Faktografii porzucić nie można". Leszek Żebrowski odpowiada krytykom Kurasia "Ognia"

-  Na podstawie jednego zeznania, które ma być prawdziwe, próbuje się obalić całą działalność Józefa Kurasia jako polskiego bohatera - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Leszek Żebrowski krytykując protest przeciwko upamiętnieniu żołnierza żołnierza wyklętego Józefa Kurasia ps. Ogień. - Elementarnej faktografii porzucić nie można, nie można się od niej odciąć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański historia Polski

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: to miejsce nie musi się wyłącznie kojarzyć z katownią

Pomysł współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia zrodził się z informacji przekazanej przez panią Zofię Pilecką, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego. - Od Pani Zofii wiemy, że jej tata grywał rodzinie muzykę Chopina na fortepianie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Polskie Radio Żołnierze Wyklęci W POLSKIM RADIU KULTURA

75 lat temu rotmistrz Witold Pilecki usłyszał wyrok śmierci

3 marca 1948 roku rozpoczął się przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie pokazowy proces Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, bohatera II wojny światowej, żołnierza niezłomnego, walczącego w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci II wojna światowa nazizm Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Wyroki śmierci zapadły wobec blisko 400 sądzonych". Historyk IPN o działalności sądów doraźnych w PRL

- Badania cały czas trwają, ale w ponad 340 procesach sądy doraźne KBW osądziły ponad 800 osób z czego wyroki śmierci zapadły wobec 363 osób - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN Paweł Wąs. Na początku lutego 1946 r. komuniści utworzyli tzw. sądy na kółkach, których celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 IPN PRL Żołnierze Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

113. rocznica urodzin Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Major Wojska Polskiego, dowódca V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK. W 1948 roku aresztowany przez UB, następnie skazany na karę śmierci i stracony. 12 marca 1910 r. w Stryju urodził się Zygmunt Szendzielarz, późniejszy major "Łupaszka". W Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański rozmawia z Bogusławem Łabędzkim, historykiem z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Armia Krajowa komunizm PRL

Prezydent Andrzej Duda na Bliskim Wschodzie. Na konferencji ONZ w Katarze mówił o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę

W Katarze odbyła się V Konferencja ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Udział w wydarzeniu wziął prezydent Andrzej Duda, który poruszył kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda kancelaria prezydenta Bliski Wschód Katar Zjednoczone Emiraty Arabskie Litwa Polacy za granicą Żołnierze Wyklęci Polonia dziedzictwo narodowe

"Prawda powraca". Rodziny Żołnierzy Wyklętych o identyfikacji ich bliskich

Wzruszenie, wdzięczność i ulga - takie uczucia towarzyszyły rodzinom ofiar komunistycznego terroru i zbrodni niemieckich, które w Belwederze otrzymały noty identyfikacyjne swych bliskich. W sumie tożsamość odzyskało 20 osób, których szczątki w ostatnich latach odnalazł zespół wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej profesora Krzysztofa Szwagrzyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN komunizm Żołnierze Wyklęci Łączka społeczeństwo historia Polski

Historia w popkulturze. Jaki przekaz przemawia do społeczeństwa?

Przenikanie do popkultury wątków polskiej historii jest coraz częstszym zjawiskiem. Obserwujemy je także na rynku polskim. Do poruszanych przez artystów tematów, należy między innymi historia Żołnierzy Wyklętych. Zespół De Press, Darek Malejonek czy raper Tadek Polkowski – to artyści, którzy w swej twórczości nawiązywali do częśto niełatwej historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Żołnierze Wyklęci historia Polski Arkadiusz Gołębiewski

W kraju i za granicą odbyła się 11. edycja biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

W biegu w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą wzięło udział ogółem około 100 tysięcy uczestników. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci bieganie Bieg Tropem Wilczym Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biegi "Tropem Wilczym" odbyły się w całym kraju. Udział wzięło około 100 tys. osób

Około 100 tysięcy osób wzięło udział w odbywających się dziś Biegach "Tropem Wilczym", których celem jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z niedawnym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegi zorganizowano w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą.
Zobacz więcej na temat:  bieganie POLSKA Żołnierze Wyklęci historia Polski pomoc społeczeństwo

PR24 Frekwencyjny sukces Biegów Tropem Wilczym. "Były nas tysiące"

W niedzielę 5 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Biegu Tropem Wilczym. W największym biegu pamięci w całym kraju ponownie udział wzięło tysiące uczestników. - Biegły dzieci, seniorzy i całe rodziny. Radośnie, wspólnotowo upamiętniliśmy Żołnierzy Wyklętych. Nie przesadzę, gdy powiem, że były nas tysiące. To frekwencyjny sukces - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik wydarzenia Barbara Konarska.
Zobacz więcej na temat:  Bieg Tropem Wilczym Żołnierze Wyklęci POLSKA Polskie Radio 24

Biegi Tropem Wilczym w całej Polsce

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą mają miejsce biegi Tropem Wilczym. Celem inicjatywy, która świętuje jubileusz 10-lecia, jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" napisał prezydent Andrzej Duda
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci pomoc historia Polski POLSKA społeczeństwo Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył metropolita częstochowski

W Sanktuarium Św. Ojca Pio w Warszawie - przy ul. Generała Fieldorfa arcybiskup Wacław Depo metropolita częstochowski będzie celebrował o godz. 12.00 Mszę świętą w intencji żołnierzy wyklętych. Ksiądz Andrzej Kuflikowski, kustosz sanktuarium św. o. Pio w diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że tym wszystkim wielkim Polakom, wtedy wyklętym a dziś szanowanym, należy się pamięć, a nie ma lepszej formy pamięci jak ofiara Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Msza święta Kościół katolicki historia Polski Warszawa POLSKA społeczeństwo