Polskie Radio
Section05
historia Polski

Premier: rząd kontynuuje niedokończoną przed 30 laty misję Jana Olszewskiego

Mateusz Morawiecki wspomniał 30. rocznicę powołania Jana Olszewskiego na premiera. We wpisie na Facebooku zaznaczył, że "dzisiaj już wiemy, w czyich rękach znalazła się Polska po upadku jego rządu". "Rząd Zjednoczonej Prawicy kontynuuje niedokończoną przed trzydziestu laty misję" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki rząd Rząd RP Jan Olszewski polityka historia Polski

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo komiks HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka II wojna światowa pamięć Litwa Wilno Polacy za granicą historia Polski Kresy

Mało opracowań o stanie wojennym? Dudkiewicz: historycy bali się podejmować ten temat

W latach 90. ogromne znaczenie opiniotwórcze miało środowisko "Gazety Wyborczej" i jej redaktor naczelny. Adam Michnik był przeciwny rozliczaniu komunistów. - Wielu historyków się bało podejmować ten temat. Na szczęście była też grupa osób, która się z tego wyłamała - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA stan wojenny

Sojusz Północnoatlantycki ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Kanada Litwa język polski historia Polski koronawirus Polskie Radio

Nieznane dotąd niemieckie zdjęcia z 1944 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolekcja MPW wzbogaciła się o 59 nieznanych dotąd zdjęć z Powstania Warszawskiego, wykonanych przez niemieckiego fotografa pomiędzy 2 a 13 września 1944 roku. Ujęcia przedstawiają między innymi częściowo zburzony Zamek Królewski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA zdjęcia II wojna światowa III Rzesza Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego fakty opinie ciekawostki ciekawostki

Multimedialny serwis internetowy o historii Pałacu Saskiego

Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis specjalny poświęcony historii Pałacu Saskiego w Warszawie, w związku z jego planowaną odbudową. Publiczna rozgłośnia podpisała w czwartek w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Pałac Saski historia Polski Warszawa Agnieszka Kamińska Krzysztof Kossowski II wojna światowa W POLSKIM RADIU POLSKA

Pałac Saski będzie odbudowany. Pietrzak: nikt przy zdrowych zmysłach nie może oponować

- Władze Warszawy nie chcą pomnika polskiego zwycięstwa czy łuku tryumfalnego Bitwy Warszawskiej - mają pomnik zwycięstwa Stalina i to im wystarczy. Ale władze warszawskie nie o wszystkim decydują, chwała Bogu, że udało się je namówić. Bardzo się cieszę, że Pałac Saski zostanie odbudowany - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk i artysta kabaretowy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Pietrzak Antoni Trzmiel regiony mazowieckie Warszawa historia Polski Pałac Saski

Ładoś wciąż bez tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Moorhouse: to decyzja polityczna, może być zmieniona

Według brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse'a "decyzja Instytutu Yad Vashem o nieprzyznaniu Aleksandrowi Ładosiowi i Stefanowi Ryniewiczowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata ma charakter polityczny, ale może w przyszłości zostać zmieniona". 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Bliski Wschód ŚWIAT sprawiedliwi wśród narodów świata historia Polski Żydzi

Jak rodziła się "papierowa kontrrewolucja" i wolna prasa?

– Piotr Jegliński i Wit Karol Wojtowicz spotkali się po raz pierwszy w maju 1976 roku w Londynie. Spotkanie było wyjątkowe, bardzo zakonspirowane. Nie znali się. Połączył ich ważny cel – tymi słowami prowadzący wtorkowe wydanie "Klubu Trójki" Arkadiusz Gołębiewski rozpoczął bogatą w dygresje audycję o "papierowej kontrrewolucji" oraz o grudniu 1981 roku, na dwa tygodnie przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka Piotr Jegliński stan wojenny 1981 PRL opozycja

Varsavianista zafascynowany II RP. Prof. Marian Marek Drozdowski kończy 90 lat

Profesor Marian Marek Drozdowski za dwa miesiące kończy 90 lat. Przez dekady związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk - historyk, biografista, varsavianista, autor kilkudziesięciu książek poświęconych najnowszej historii Polski i wielkim postaciom naszych dziejów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polska Akademia Nauk II wojna światowa Krzysztof Michalski II Rzeczpospolita Warszawa NAUKA