Szkoła Młodej Krytyki. Jak młodzi uczyli się radia?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2024 13:40
W audycji m.in. opowiemy o pierwszym semestrze projektu edukacyjnego Szkoła Młodej Krytyki. Ich wiosenne odsłona poświęcona była dziennikarstwu radiowemu i podcastom. 
Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny dla ludzi młodych, ale nie tylko (zdj. ilustracyjne)
Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny dla ludzi młodych, ale nie tylko (zdj. ilustracyjne)Foto: Stock-Asso/Shuttestock

Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny przygotowany z myślą o młodym pokoleniu. Wiosenna edycja poświęcona była dziennikarstwu radiowemu i podcastom, a rozumienia i tworzenia mediów uczyli doświadczeni, cenieni, aktywni zawodowo redaktorzy i dziennikarze. Zajęcia w warszawskiej Big Book Cafe prowadziła m.in. szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier. Profesjonaliści, w bezpośrednim kontakcie i atmosferze sprzyjającej dialogowi, dzielili się wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą. 

W sobotnim wydaniu audycji wiosenną edycję wydarzenia podsumują jej uczestnicy oraz pomysłodawczyni akcji Julka Rzemek, z Big Book Cafe. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 15.00. 

W dalszej części programu, powiemy m.in. o odkrywaniu historii różnych miejsc dzięki grze miejskiej. Zabawa edukacyjna odbyła się w Rzymie i Watykanie z udziałem harcerek i harcerzy z ZHP oraz włoskich skatów. Jednak głównym celem wyprawy harcerek i harcerzy z ZHP, był udział w rajdzie organizowanym na terenie walk 2 Korpusu Polskiego na zboczach Monte Cassino w 80. rocznicę bitwy. Zadanie nie było łatwe rekonstruktorzy musieli wnieść na wzgórze aż 2500 kg sprzętu. Więcej o swojej misji i całym wydarzeniu, jej uczestnicy opowiedzą po godznie 16.00. 

Z kolei po godzinie 17.00 przeniesiemy się do Wrocławia, gdzie Koło Naukowe "Czary Ognia" Akademii Sztuk Pięknych  organizuje wydarzenie "Na gorąco! Pokaz dmuchania szkła w piecu plenerowym". 26 maja na wyspie Tamka odbędą się pokazy z wykorzystaniem gorącego szkła - od tradycyjnych technik, przez widowiskowe eksperymenty aż po najbardziej innowacyjne podejście do pracy z tym niezwykłym medium. Na żywo będzie można zobaczyć, jak powstają unikatowe szklane dzieła, porozmawiać z artystami i studentami oraz spróbować własnych sił jako dmuchacz szkła. O wydarzeniu opowie Julia Ciułek, Przewodnicząca Koła Naukowego Czary Ognia 


Zobacz także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę(25.05) o godzinie 15.00 zaprasza Piotr Firan.

Czytaj także

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:40
Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 11:00
Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
rozwiń zwiń