Szkoła Młodej Krytyki. Młodzi i media - jak je widzą, jak się ich uczą?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 10:16
- Szkoła Młodej Krytyki to projekt edukacyjny, który wymyśliliśmy, by młodym ludziom opowiadać świat mediów, podpowiadać jak je czytać, jak ich słuchać, jak je rozumieć, ale też jak tworzyć własne materiały medialne - mówi Julia Rzemek. - Naszymi nauczycielami zostali praktycy, ludzie, którzy odnoszą ogromne sukcesy zawodowe, świadomie budują swoją drogę zawodową. To Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki, Michał Nogaś, wicedyrektor Trójki, Agnieszka Szwajgier, znakomita reportażystka, a także dziennikarze, twórcy podcastów: Łukasz Wojtusik i Maciej Okraszewski. 
Uczestnicy Szkoły Młodej Krytyki w Czwórkowym studiu realizowali swoje podcasty, by nauczyć się robić współczesne media.
Uczestnicy Szkoły Młodej Krytyki w Czwórkowym studiu realizowali swoje podcasty, by nauczyć się robić współczesne media. Foto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • Szkoła Młodej Krytyki to jest pierwszy projekt edukacyjny, który realizuje Fundacja "Kultura nie boli". - Wymyśliliśmy go po to, żeby młodym ludziom opowiadać świat mediów - mówi Julia Rzemek. 
  • Dzisiejsi dwudziestolatkowie inaczej postrzegają media, ale i one nieustannie się zmieniają. 
  • Tematem drugiego semestru zajęć w Szkole Młodej Krytyki były radio i podcast. 
  • Uczestnicy wykładów i warsztatów spotkali się z Justyną Dżbik-Kluge, redaktorką naczelną Czwórki, Michałem Nogasiem, wicedyrektorem Trójki, Agnieszka Szwajgier, znakomitą reportażystką, a także dziennikarzami, twórcami podcastów: Łukaszem Wojtusikiem i Maciejem Okraszewski. 
  • W Czwórkowym studiu odbyły się też finałowe zajęcia Szkoły Młodej Krytyki - nagranie podcastów. 

Szkoła Młodej Krytyki to nowatorski, otwarty i bezpłatny projekt edukacyjny przygotowany z myślą o młodym pokoleniu. Wiosenna edycja poświęcona była dziennikarstwu radiowemu i podcastom, a rozumienia i tworzenia mediów uczyli doświadczeni, cenieni, aktywni zawodowo redaktorzy i dziennikarze. Zajęcia w warszawskiej Big Book Cafe prowadziła m.in. szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier. 

Szkoła Młodej Krytyki - semestr prasy, semestr radia

- Szkoła Młodej Krytyki to jest pierwszy projekt edukacyjny, który realizuje Fundacja "Kultura nie boli". Wymyśliliśmy go po to, żeby młodym ludziom opowiadać świat mediów, podpowiadać jak je czytać, jak ich słuchać, jak je rozumieć, ale też jak tworzyć własne materiały medialne i może w przyszłości rozwijać się na polu dziennikarskim - mówi Julia Rzemek, pomysłodawczyni Szkoły Młodej Krytyki. - Zaczęliśmy w ubiegłym roku. Pierwszy semestr poświęcony był prasie i internetowi, temu, jak rewolucja cyfrowa zmieniła świat mediów pisanych. Drugi semestr, który dobiega końca, poświęcony jest radiu, ale też podcastom. Temu, jak się mówi, do kogo się mówi, kto tego słucha. To seria, która ma zapraszać do świata radiowego.

Współcześnie media tradycyjne szybko dostosowują się do internetu i tego, jak dziś konsumujemy treści. Młodzi po tradycyjną prasę sięgają rzadko, radia szukają w sieci, słuchają podcastów. 

- Jednym ze źródeł pomysłów na Szkołę Młodej Krytyki była moja osobista potrzeba opowiadania dzisiejszym dwudziestolatkom, czym były lub czym są w miarę tradycyjne media, jak gazety, które trochę odchodzą w przeszłość, jak zmieniające się radio - przyznaje Julia Rzemek. - Byłam dziennikarką, dziś współtworzę fundację, która z wielu mediów korzysta:

  • piszemy recenzje książek, 
  • nagrywamy podcasty,
  • kręcimy krótkie filmy.

Tekst, audio i wideo obecne są w programie nauczania Szkoły Młodej Krytyki, której celem jest też nauka krytycznego myślenia. Założyciele projektu dostrzegają, że dzisiejsi dwudziestolatkowie inaczej korzystają z mediów, dużo mniej o nich wiedzą i inaczej je rozumieją. 


Posłuchaj
15:52 czwórka czwórka do kwadratu 25.05.2024 big book cafe 15.14.mp3 O Szkole Młodej Krytyki opowiadają jej pomysłodawczyni Julia Rzemek i uczestnicy zajęć (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Media wyglądają inaczej niż kilka lat temu, na tym rynku zaszły ogromne zmiany i cały czas dzieją się kolejne. Dziś trudno wskazać kto np. jest autorytetem literackim, recenzentem książek, a pojawia się mocny nurt influencerski. - Szkoła Młodej Krytyki pomaga pokazać, jak to się zmienia i jak zbudować swoją pozycję, gdy ktoś chce być krytykiem, np. tworząc radiowy podcast o książkach. 

Kajetan Traczyk był uczestnikiem obu semestrów Szkoły Młodej Krytyki, do uczestnictwa w zajęciach pchała go przede wszystkim ciekawość i możliwość zdobycia praktycznych umiejętności. Magdalena Sumowska do projektu trafiła po kursie retoryki w PAN. - Tam, na uniwersytecie, było dużo teorii. W Big Book Cafe, gdzie miała swoje miejsce Szkoła Młodej Krytyki, dostąpiliśmy zaszczytu poznania wspaniałych praktyków, którzy działają w ogniu codziennej pracy w radiu, pracują dykcją, sposobem wypowiadania się. Każde to spotkanie było wspaniałą inspiracją. 

Szkolne zajęcia odbywały się co dwa tygodnie. Pierwszą część dnia wypełniał wykład, drugą praktyczne warsztaty, które prowadziła Justyna Dżbik-Kluge, redaktorka naczelna Czwórki. - To Justyna prowadziła nas przez praktyczne meandry. Namawiała do trzymania mikrofonu, mówienia głośno, wyraźnie. W wielu wypadkach [była to] też nauka streszczania się w wypowiedzi. 

Karolina Kwiecień, po projekcie Młoda Redakcja w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, też skierowała swoje kroki do szkoły w Big Booku. - Uznałam, że to super opcja by dowiedzieć się, jak zmieniają się media i jak się ich nauczyć. 

Dziennikarze-nauczyciele - kto wykłada w Szkole Młodej Krytyki?

Julia Rzemek jest niezwykle dumna z grupy wspaniałych dziennikarzy, którzy przyjęli zaproszenie do projektu. - Justyna Dżbik-Kluge była z nami, jeszcze zanim została szefową Czwórki - wspomina. - Wraz z Justyną w naszym gronie byli: Michał Nogaś, dziś wicedyrektor Trójki, Łukasz Wojtusik, dziennikarz związany z RMF Classic, a także prowadzący świetny autorski podcast "Alfabet Wojtusika", Agnieszka Szwajgier, nagradzana autorka reportaży radiowych, która została szefową anteny w Radiu 357, oraz król podcastów Maciej Okraszewski, twórca "Działu zagranicznego". To pięcioro doskonałych praktyków, dziś odnoszących ogromne sukcesy zawodowe, świadomie budujących swoją drogę zawodową.

Uczniowie Szkoły Młodej Krytyki przyznają, że byli oczarowani każdym spotkaniem, z każdego wynieśli mnóstwo wiedzy. Agnieszka Szwajgier zauroczyła ich światem radiowego reportażu, pokazała, jak malować dźwiękiem. Uczniowie Szkoły przyznają, że dziś na sobie budują swoją siłę, zgodnie ze wskazówkami przekazanymi im przez Justynę Dżbik-Kluge. 

Szkoła Młodej Krytyki - podcasty w studiu Czwórki 

Gdy Czwórkowi goście opowiadali o Szkole Młodej Krytyki w rozmowie z Piotrem Firanem, w drugim studiu Czwórki trwały przygotowania do podcastowej sesji nagraniowej. 

- To wielki finał naszych warsztatów - nagranie podcastów - zdradza Julia Rzemek. - Nasi uczestnicy, czyli grupa 20 osób, podzielili się na zespoły. Wspólnie zrealizują cztery podcasty. To praktyczne, konkretne zwieńczenie warsztatów. Uczestnicy sami wybrali tematy, którymi się chcieli zająć, przygotowali scenariusze. Magdalena Sumowska i Kajetan Traczyk znaleźli się w grupie tworzącej podcast międzypokoleniowy. - Opowiemy o różnych doświadczeniach różnych pokoleń - zdradzają. 

- Jestem w grupie tworzącej podcast dotyczący bajek, zainspirowaliśmy się zbliżającym się Dniem Dziecka. Chcemy sprawdzić, jakie bajki mają znaczenie, jak postrzegamy je z perspektywy bycia dorosłymi - mówi Karolina Kwiecień. 


Uczestnicy Szkoły Młodej Krytyki w Czwórce fot. Adam Świetlicki/Czwórka Uczestnicy Szkoły Młodej Krytyki w Czwórce fot. Adam Świetlicki/Czwórka

***

Tytuł audycji: 

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Julia Rzemek (Fundacja "Kultura nie boli", pomysłodawczyni Szkoły Młodej Krytyki), uczestnicy Szkoły Młodej Krytyki: Kajetan Traczyk, Karolina Kwiecień, Magdalena Sumowska)

Data emisji: 25.05.2024

Godzina emisji: 15.14

pj/wmkor

Czytaj także

Media prywatne i publiczne - coraz niższe standardy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:00
Na kwietniowej konferencji prasowej podkomisji smoleńskiej dziennikarz "Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski powiedział do Antoniego Macierewicza: "jest pan kłamcą i przestępcą". Jak stwierdził prowadzący "Debatę Jedynki", zachowanie to było "przejawem tego, co dzieje się z polskim dziennikarstwem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła Młodej Krytyki. "Wiosną nauczymy się, jak robić radio"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 11:30
Szefowa Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, wicedyrektor radiowej Trójki Michał Nogaś i reportażystka Agnieszka Szwajgier poprowadzą spotkania dla młodych dziennikarzy w warszawskiej Big Book Cafe. Wiosenny semestr Szkoły Młodej Krytyki poświęcony będzie przekazowi audio i tworzeniu podcastów. 
rozwiń zwiń