Po studiach za granicą wróć do pracy w Polsce. Zacznij od stażu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:59
Program Go4Poland działa już od 2015 roku, jego celem jest połączenie świata polskiego biznesu i polskich studentów uczących się za granicą. - Staże są elementem najcenniejszym - podkreśla inicjatorka programu. 
Jak zachęcić młodych do powrotu do kraju?
Jak zachęcić młodych do powrotu do kraju?Foto: shutterstock/View Apart
  • Od 2015 roku działa w Polsce program Go4Poland, którego celem jest łączenie świata polskiego biznesu z polskimi studentami uczelni zagranicznych. 
  • Program stawia na staże. To coś, czego oczekują zagraniczni studenci. 
  • Polscy studenci zagranicznych uczelni szukają różnych możliwości - chcą poznać rynek, zobaczyć praktyczne możliwości zatrudnienia w Polsce. 

Cele programu Go4Poland

W 2015 roku fundacja GPW zainicjowała program Go4Poland, który wpływa na rozwój kariery zawodowej polskich studentów i absolwentów zagranicznych uczelni wyższych. Każdy rok działań programu przynosi nowe wyzwania i nowe wnioski. - Naszym najważniejszym celem jest połączenie dwóch światów:

Jesteśmy też otwarci na studentów, którzy uczestniczą w zagranicznych wymianach studenckich, i na przedstawicieli Polonii - mówi Alina Bączar, wiceprezes fundacji GPW, inicjatorka projektu Go4Poland. - Główne elementy naszego programu to:

  • staże dla Polaków studiujących za granicą w polskich firmach, organizacjach, administracji publicznej
  • konferencja
  • spotkania
  • letnia szkoła Go4Poland, każdego roku dla 25 laureatów programu, gdzie przez tydzień uczestniczą w warsztatach, śniadaniach biznesowych, spotkaniach, wizytują firmy, zdobywają know-how
  • program mentoringowy, który umożliwia rozmowę z mentorem 1 na 1

Po studiach za granicą wróć do pracy w Polsce

Polacy studiujący za granicą często szukają możliwości zobaczenia, jak wygląda polski biznes, jakie mają możliwości rozwoju. Wskazują, że staże są dla nich najcenniejszym elementem. - Studenci uczelni zagranicznych szukają staży, by budować swoje doświadczenie, by sprawdzać rynek pracy - mówi gość Piotra Firana. - W Polsce też mają szanse je odbyć. 


Posłuchaj
14:14 czwórka reset 11.01.2024 gpw go for poland 17.12.mp3 O programie Go4Poland i szansach dla studentów uczelni zagranicznych na polskim rynku pracy opowiada Alina Bączar (Reset/Czwórka)

 

Czytaj także:

Wśród uczestników Letniej szkoły programu Go4Poland aż 43 procent osób uczących się poza Polską wciąż nie wie, czy po studiach wróci do kraju. - To duży odsetek - ocenia Alina Bączar. - Pracujemy nad tym, by to zmienić. Zachęcamy i pokazujemy możliwości. 

Student szuka stażu i praktyki

Studenci szukają różnych możliwości, chcą poznać rynek, zobaczyć praktyczne możliwości zatrudnienia w Polsce. Potrzebują konkretów, by zdefiniować swoją karierę, swoje ścieżki rozwoju. - Te młode osoby mają wiele bardzo dobrych, poszukiwanych cech. Są nastawieni na rozwój, myślą nieszablonowo, mają doświadczenie, funkcjonują w międzynarodowym środowisku, znają języki obce - wymienia gość Czwórki. - Nasi przedsiębiorcy takich osób poszukują, a jednocześnie przyznają, że mają problemy z rekrutowaniem pracowników, ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Studenci z zagranicy mogą sprostać ich wymaganiom. 

Powrót do kraju nie zawsze jest łatwą decyzją. Alina Bączar zdradza, że oderwanie od środowiska ojczystego na kilka lat sprawia, że studenci uczelni zagranicznych nie wiedzą, czego się tu spodziewać. To jest powodem, dla którego tak cenią staże. 

Zobacz też:

Za granica polskich studentów z pewnością nie zatrzymują wysokie koszty życia, duża konkurencja na rynku pracy. To elementy, które polskie firmy mogą obrócić na swoją korzyść. - Absolwenci często decydują się na pozostanie za granicą na kilka lat - by zdobyć doświadczenie - mówi ekspertka. - Po pewnym czasie też chcą wrócić do kraju. Warto pokazywać im ścieżki kariery w Polsce, mówić o możliwościach. Są tacy, którzy po naszym programie od razu zostają w Polsce i podejmują pracę.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Alina Bączar (wiceprezes fundacji GPW)

Data emisji: 08.01.2024

Godzina emisji: 17.12

pj

Czytaj także

Sztafeta pokoleń na rynku pracy. Czego oczekują ich reprezentanci?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 18:40
W dzisiejszych czasach na rynku pracy wyraźna jest tendencja do pokoleniowego zróżnicowania w obrębie jednej grupy pracowniczej. Zdarza się, że w zespołach pracują przedstawiciele czterech różnych generacji. Choć na ogół wiele ich dzieli, okazuje się, że są też wartości, które ich łączą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zdobyć pracę marzeń? Platforma i AI pomogą w wyborze zawodu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 11:00
Powstała specjalna platforma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rekomendacji ścieżek kariery i szukania pracy. - Dużo mówi się dzisiaj o sukcesie finansowym, o znalezieniu jak najlepszej pracy, ale tak naprawdę nie ma wskazówek, jak to zrobić - mówią jej twórcy. 
rozwiń zwiń