Jak dbać o tatuaż? Chroń go też zimą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 19:52
Gdy idzie lato miłośnicy tatuaży chętnie sięgają po ulubione kosmetyki do ich pielęgnacji. Karolina Diakowska, technolog chemiczny, podkreśla, że o dzieła sztuki na naszej skórze powinniśmy dbać również zimą. 
O tatuaże powinniśmy dbać cały rok. Warto wiedzieć, że inaczej pielęgnujemy nowy tatuaż, inaczej zagojony.
O tatuaże powinniśmy dbać cały rok. Warto wiedzieć, że inaczej pielęgnujemy nowy tatuaż, inaczej zagojony. Foto: shutterstock/Marko Zamrznuti tonovi
  • O tatuaż powinniśmy dbać o każdej porze roku. 
  • Inaczej dbamy o tatuaż świeży, inaczej o ten, który mamy od kilku miesięcy czy lat.
  • Nowy tatuaż wymaga delikatnego oczyszczania powierzchni świeżo wytatuowanej skóry, starszy odpowiedniego nawilżania. 
  • Jeśli mamy świeży tatuaż zrezygnujmy z basenu, sauny czy spa. 
  • Zimą dbajmy również o te tatuaże, które zasłaniamy ubraniem. 

To lato jest porą roku, gdy chętnie odkrywamy nasze ciała, a ci, którzy mają tatuaże, chętnie je eksponują. Okazuje się jednak, że i zima jest tą porą roku, gdy o tatuaż powinniśmy dbać, by jeszcze przez wiele sezonów nasze ozdoby zachwycały ostrą linią i intensywnym kolorem. 

- Pielęgnacja skóry zimą jest bardzo ważna. Niezależnie czy mamy tatuaże czy nie. Odpowiednie dbanie o tatuaż to kluczowy element utrzymania jego pięknego wyglądu - mówi Karolina Diakowska, technolog chemiczny. - Pozostawienie tatuażu samemu sobie podczas działania niekorzystnych warunków atmosferycznych może niezbyt dobrze się skończyć. 


Posłuchaj
08:04 czwórka reset 15.01.2024 tatuaż 17.15.mp3 Jak dbać o tatuaż zimą? (Reset/Czwórka)

 

Dbanie o świeży tatuaż i dbanie o zagojony tatuaż to dwie różne rzeczy

Jak dbać o świeży tatuaż?

- W przypadku nowego tatuażu mamy do czynienia ze skórą, która ma dziesiątki tysięcy drobnych ran w głębokiej jej warstwie - mówi ekspertka. - Nasz układ odpornościowy ma wtedy dużo pracy. Skóra zaczyna się goić, ale proces ten będzie trwał przez kilka tygodni. Musimy zadbać o odpowiednie produkty do pielęgnacji. 

Każdy nowy tatuaż wymaga delikatnego oczyszczania powierzchni świeżo wytatuowanej skóry. W tym czasie jest ona bardzo podatna na przeróżne infekcje. - Wybierzmy kosmetyki bogate w witaminy, substancje łagodzące, substancje antybakteryjne - wymienia gość Czwórki. - Te składniki w maksymalny sposób przyspieszą proces odbudowy i regeneracji uszkodzonej skóry. 

Wybierając się na zimowe wyjazdy musimy pamiętać o trosce o tatuaż, ale i czekających nas wyrzeczeniach. Aktywność na stoku, nie powinna zaszkodzić, choć jeśli czujemy się gorzej, lepiej z niej zrezygnować. Jeśli zaś łączymy zabawę na nartach czy snowboardzie z późniejszą wizytą w spa, w saunie czy na basenie, to te przyjemności tym razem nas ominą. 

Jak dbać o wygojony tatuaż?

Tatuaż goi się kilka tygodni. Po tym czasie możemy go nazwać w pełni wygojonym. O takie dzieło sztuki dbamy inaczej niż o świeży tatuaż. - Tu najważniejszym aspektem będzie zadbanie o odpowiednie nawilżenie - mówi Karolina Diakowska. - Silne wiatry, niskie temperatury, niższa wilgotność - tym raczy nas zimowa aura. To zawsze wysusza naszą skórę. Wybierajmy dobrej jakości kosmetyki - to dobra inwestycja dla tatuażu. Warto czytać etykiety - dodaje. 

Czwórkowy gość podkreśla, że powinniśmy zwrócić uwagę na składniki nawilżające, łagodzące i barierowe, sprawdzić zawartość maseł i olejów roślinnych. 

- Takie kosmetyki powinny być bogate w witaminy, składniki aktywne, które likwidują zaczerwienienia skóry - poleca. - Kwasy tłuszczowe dostarczają skórze tzw. egzogennych lipidów - odpowiednia proporcja tych tłuszczów pozwala na skuteczną ochronę skóry w przypadku działania czynników zewnętrznych. 

Specjalistka zaleca zimą zadbać nie tylko o tatuaże, które są odkryte - te na dłoniach czy skroniach, ale też te ukryte pod kilkoma warstwami zimowych ubrań. 


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Karolina Diakowska (technolog chemiczny)

Data emisji: 15.01.2024

Godzina emisji: 17.15

pj

Czytaj także

Zima pod palmami. Gdzie nigdy nie pada śnieg?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 10:40
Każdej zimy spada z nieba przynajmniej jeden kwadrylion płatków śniegu. Są jednak takie państwa i takie miejsca, gdzie śniegu nigdy nie widziano, albo gdzie prószy raz na sto lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Jak w nich wytrwać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 11:45
Początek roku to czas planów i postanowień noworocznych. Co zrobić, żeby w nich wytrwać i jak mierzyć siły na zamiary podpowiada Katarzyna Kucewicz, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń