Urlop macierzyński - potrzebne są zmiany. Jest petycja w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 22:10
Urlop macierzyński nie ma nic wspólnego z urlopem, przekonują aktywistki z Fundacji Sukces Pisany Szminką, które są autorkami petycji. - Nazwa, która dzisiaj obowiązuje, wprowadza w błąd, ale też doprowadza do powielania wielu stereotypów - mówią w Czwórce Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki oraz Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki. - Bardziej odpowiednia jest przerwa rodzicielska, bo ojców też warto angażować.
W Czwórce o urlopie macierzyńskim rozmawiały Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki i Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Weroniką Puszkar.
W Czwórce o urlopie macierzyńskim rozmawiały Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki i Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki. Na zdjęciu z prowadzącą audycję Weroniką Puszkar. Foto: PR/Piotr Podlewski
  • Fundacji Sukces Pisany Szminką jest pomysłodawcą petycji o zmianę nazwy "urlop macierzyński". 
  • Jak przekonują aktywistki, określenie to niewiele ma wspólnego z wypoczynkiem. 
  • W Czwórce mówimy o inicjatywie, a naszymi gościniami są Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki i Karina Terzoni, nasza redakcyjna koleżanka oraz mama bliźniaczek i autorka podcastu Mama do kwadratu.

 

Urlop macierzyński - czy to naprawdę urlop?

Fundacja Sukces Pisany Szminką, podkreśla potrzebę zwiększenia świadomości społecznej na temat roli opieki nad dziećmi oraz domowymi obowiązkami, które często są bagatelizowane. Zdaniem autorów petycji, w Polsce nadal istnieje przestarzały stereotyp, zgodnie z którym opieka nad dzieckiem jest naturalną rolą wyłącznie dla kobiet, a nie pracą, która zasługuje na uznanie i wsparcie. Do tego w ich opinii "urlop macierzyński" nie ma nic wspólnego z urlopem.

- Staram się być aktywna, tak jak przed ciążą, ale nie jest to proste. Z jednej strony chodzę z moimi córeczkami po górach. Pierwszy raz byłyśmy na trekkingu, gdy miały trzy miesiące, i chodzimy też na wystawy - opowiada Karina Terzoni. - Ale są takie dni, kiedy moim sukcesem jest to, że przetrwałam dzień. To jest dzień, kiedy ja siedzę w domu w piżamie i jest tak absolutnie ciężko, że nigdy nie nazwałabym tego urlopem.Siedzi w domu, nic nie robi

Gościnie Czwórki uważają, że określenie urlop macierzyński utwierdza w przekonaniu, że podczas tego szczególnego czasu mama najczęściej siedzi w domu i w domyśle nic nie robi. Wbrew pozorom, trud wychowawczy to jednak ciężka praca. - Zdarza się też krytyka ze stronnych innych i twierdzenie, że wszystko jest kwestią organizacji czasu. "Uwielbiam" te komentarze "Czym ty jesteś zmęczona? Odkurzacz odkurzy, pralka wypierze", ale to tak nie działa - zauważa Katarzyna Krzywicka-Zdunek. - Takie słowa też można usłyszeć od innych kobiet. Zapominamy po jakimś czasie, jak było nam trudno i jak nie miałyśmy wsparcia. Jak my czułyśmy się z tymi domowymi obowiązkami.

 


- Jako socjolożki zrobiłyśmy badanie dotyczące segmentacji kobiet, jeden z nich dotyczył kobiet dzielących rodzicielstwo z pracą zawodową - opowiada gościni audycji. - One były umęczone. I pandemia spowodowała, że zobaczyły, że one biorą na siebie jeszcze więcej. I gdy po pięciu latach, powtórzyliśmy badanie, okazało się, że ten segment zmalał o połowę, bo kobiety uznały, że nie ma co tak się spinać i robić wszystkiego w domu. Więc raczej trzeba prosić o pomoc, wspierać się nawzajem i też angażować partnera w to, co się dzieje. Tak samo jak w przypadku urlopu macierzyńskiego. Z tego też powodu ta nazwa w naszym przekonaniu powinna być zmieniona np. na przerwę rodzicielską. To też pomoże wyjść z myślenia stereotypowego, że tylko kobiety siedzą z dziećmi. 
Posłuchaj
28:54 CZWORKA/Czwórka do piątej - urlop macierzyński 17.06.2024.mp3 Katarzyna Krzywicka-Zdunek z Inicjatywy Edukacyjnej Socjolożki oraz Karina Terzoni, dziennikarka Czwórki o urlopie macierzyńskich i koniecznych zmianach w nazewnictwie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Katarzyna Krzywicka-Zdunek (Inicjatywa Edukacyjna Socjolożki), Karina Terzoni (dziennikarka Czwórki, autorka podcastu Mama do kwadratu)

Data emisji: 11.06.2024

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

"Zbędne kilogramy to stygmat". Jak wspierająco mówić o otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 15:30
Słowa mają moc oddziaływania na emocje i samoocenę. Dobrze wiedzą o tym osoby chorujące na otyłość. "Świnia", "grubaska", "spasiony leń" - takie słowa słyszą na co dzień, a ze stygmatyzacją z powodu wagi spotykają się na każdym kroku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń