Studenci weterynarii wśród stypendystów europejskiej federacji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 23:00
Studenci weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. - Naszym planem jest wykorzystanie tych środków, na specjalistyczne kursy ESAVS - mówią w Czwórce stypendystki Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.
W audycji powiemy m.in. o stypendiach dla studentów weterynarii
W audycji powiemy m.in. o stypendiach dla studentów weterynariiFoto: Shutterstock/FamVeld
  • Studenci SGGW w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health.
  • Stypendia wesprą przyszłych lekarzy w podnoszeniu zawodowych kwalifikacji.
  • O studiach na wydziale weterynarii i przyznanym stypendium opowiadają Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW.

Granty przyznano studentom 41 uczelni z 26 państw, a stypendia wesprą przyszłych lekarzy weterynarii w dalszej edukacji, zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do leczenia zwierząt. Granty przyznawane są wyróżniającym się studentom ostatnich lat studiów weterynaryjnych. Wśród kryteriów były m.in. zaangażowanie kandydata na rzecz zwierząt, społeczności lokalnych i uczelni, a także rekomendacje ich profesorów.

Studenci weterynarii i stypendia 

Wśród tegorocznych stypendystów znalazły się Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jak przyznają studentki takie stypendium to prawdziwe wyróżnienie i zastrzyk finansowy na podwyższanie swoich kwalifikacji już na studiach. 

- Tak naprawdę głównym planem, który od początku miałam na wykorzystanie tych środków, byłyby kursy ESAVS. Są to kursy specjalistyczne już dla lekarzy weterynarii, które koncentrują się na konkretnym zakresie tematycznym, np. chirurgia czy stomatologia - mówi Natalia. - Taki kurs kosztuje sporo, natomiast daje też bardzo dużo wiedzy. Jest bardzo ceniony i jego ukończenie pomaga w karierze.

Alicja ma bardzo podobny plan. - Chciałabym wydać te pieniądze na kurs z kardiologii. Mam też w planach praktyki i staże zagraniczne - opowiada. - Więc bardzo możliwe, że te pieniądze pomogą mi też w tych wyjazdach.

Zobacz także: 

 

Stypendia - jak się o nie ubiegać? 

Żeby ubiegać się o stypendium nie trzeba wykazywać się nadzwyczajną średnią. Jak zapewniają rozmówczynie Weroniki Puszkar, jest to stypendium bardziej rozwojowe niż naukowe, w którym brane są pod uwagę inne aspekty niż tylko oceny. A co trzeba zrobić, żeby ubiegać się o stypendium?

- Generalnie proces jest kilkuetapowy. Najpierw trzeba napisać podanie. W nim odpowiada się na kilka prostych pytań w stylu: co planujesz zrobić z uzyskanymi funduszami albo jakie według ciebie będą największe wyzwania w weterynarii w ciągu najbliższych lat - tłumaczą stypendystki. - Jest też nieco mniej istotnych rzeczy, które należy umieścić w podaniu. Dodatkowo trzeba uzyskać list polecający od dziekana wydziału oraz od dowolnego profesora uczelni. 


Posłuchaj
17:39 CZWORKA/Czwórka do piątej weterynaria stypendia 20.02.2024.mp3 O studiach na weterynarii i przyznanych stypendiach mówią Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk z SGGW (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Jak przyznają studentki takie stypendium to duża szansa dla młodych ludzi. Dzięki opłaconych za ich pomocą kursom szybciej można przyswoić specjalistyczną wiedzę, i łatwiej zdobyć zatrudnienie w dobrej klinice. - Na kursach mamy szansę dowiedzieć się czegoś, czego nie ma w programie studiów. Kursy ESAVS mają kilka poziomów i im więcej stopni ktoś zrealizuje, tym ma wyższy stopień zaawansowania w danej dziedzinie - tłumaczą Natalia i Alicja. - W Polsce jest to faktycznie uznawane przez pracodawców i bardzo doceniane. Takie osoby już postrzega się jako specjalistów.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Alicja Sienkiewicz i Natalia Stańczuk (Szkoay Główna Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 19.02.2024

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 12:52
Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
rozwiń zwiń