Kiedyś to było…. Nostalgia z nutką ironii w audycji Olgi Drendy i Jacka Paśnika

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:45
Wraz z Olgą Drendą i Jackem Paśnikiem wyruszamy w nostalgiczną podróż w czasie. - Wracamy do lat 80., 90 i milenijnych. Rozmawiamy o wakacjach, o snuciu się po mieście, wyjazdach, ale także o muzyce i o festiwalach - mówią prowadzący pierwsze wydanie audycji "Czwórka FEAT...", którą przez lato nadajemy w niedzielny wieczór.
Olga Drenda i Jacek Paśnik oraz ich gość Tomasz Czukiewski
Olga Drenda i Jacek Paśnik oraz ich gość Tomasz Czukiewski Foto: Czwórka/Monika Góral
  • Olga Drenda i Jacek Paśnik to duet, który połączyło zainteresowanie minionymi latami. 
  • W Czwórce wspólnie po raz pierwszy poprowadzili audycję w majówkę.
  • Tym razem także zapraszają nas w sentymentalną podróż, w której przewija się nostalgia za latami 80., 90. i milenijnymi.

W wakacyjnym cyklu "Czwórka FEAT..." znani i lubiani opowiedzą nam o swoich pasjach i życiu. Gospodarzami premierowego odcinka audycji są Olga Drenda, pisarka, dziennikarka i tłumaczka, autorka strony Duchologia, i Jacek Paśnik, architekt i autor książki "Dzieci". Tę dwójkę połączyła nostalgia za kulturą lat minionych oraz wspólne podcastowe rozmowy. 


Nostalgia i podróż w czasie

- To nieco ironiczna nostalgia, z przymrużeniem oka. Współczesne poruszanie się po Polsce porównamy z tym przed laty, kiedy podróżowało się z mapą w ręku. Wracamy do czasów pekaesów, autostopów i wielogodzinnych podróży pociągami - zapowiadali Olga Drenda i Jacek Paśnik. - Zabierzemy słuchaczy do mniejszych miasteczek i dawnych ośrodków wczasowych. Posłuchamy też muzyki i wraz z nią prześledzimy ewolucję polskich festiwali muzycznych - od Jarocina po OFF Festival.

Gospodarze audycji przywołali swoje wspomnienia z dzieciństwa. To były nie tylko wyjazdy, ale także lato w mieście. - Dla mnie na przykład to były wakacje z biblioteką osiedlową, do której często chodziłam, a potem zaczytywałam się w książkach - opowiada Olga Drenda. - To musiała być połowa lat 90., pamiętam też, że w okolicy było boisko do koszykówki i basen, który czasem był otwarty, a czasem nie. Były też korty tenisowe, z których przez pewien czas nawet próbowałam korzystać, ale po urazie łokcia musiałam zrezygnować. To też był początek szału na deskorolki, na której wtedy nie jeździłam, ale teraz się uczę i robię postępy.Polska rzeczywistość lat 80. zatrzymana w kadrze

Jacek Paśnik wspomina swoje komputerowe lato i festiwal OFF ze swoim tatą. Także przywołuje fotografie, które zatrzymały w czasie rzeczywistość lat 80. i 90. - Widziałem bardzo dużo prac fotografów z zachodu Europy, którzy jakimś cudem w tamtym czasie dostawali się do Polski, żeby fotografować parowozy, ale też życie codzienne - mówi. - Bruno Barbey jest fotografem, który mi przychodzi do głowy, kiedy myślę sobie o polskim lecie lat osiemdziesiątych. W tamtych czasach pracował dla agencji prasowej i przyjechał do Polski w czasie karnawału Solidarności w roku 1981. Do momentu wprowadzenia stanu wojennego fotografował życie codzienne w Polsce.


Olga Drenda Jacek Paśnik i Tomasz Czulkiewski w studiu Czwórki Olga Drenda Jacek Paśnik i Tomasz Czukiewski w studiu Czwórki

"Jarocin 84 - 24" - wspomnienia po latach

Studio Czwórki odwiedził także Tomasz Czukiewski, twórca kanału "ciekawehistorie" na YouTube, który jest także autorem filmów historycznych. Między innymi dokumentu "Jarocin 84 - 24", w którym śledzi losy pionierskiego polskiego festiwalu rockowego i spotyka jego uczestników sprzed lat. 

- Na festiwalu pojawiłem się już jako czteroletnie dziecko, a to za sprawą mojej mamy, która ma duszę hippiski.  Jarocinem nasiąknąłem i to mi zostało, ten festiwal zasiał we mnie bunt. To była enklawa wolności - wspomina. - Pomysł na film pojawił się po obejrzeniu dokumentu "Jarocin 1984", w którym jego uczestnicy opowiadali o tym, co to znaczy dla nich być punkiem. Wielu twierdziło, że daje im to poczucie bycia wolnym. Oglądając film, zastanawiałem się, co się z tymi ludźmi stało i czy te ideały udało im się utrzymać przez te wszystkie lata. Ciekawy byłem, w którym momencie dochodzi do kompromisu z ideami wolnościowymi.


Posłuchaj
48:48 CZWORKA/Czwórka FEAT Drenda i Paśnik 07.07.2024.mp3 Drenda&Paśnik w Czwórce. Sentymentalna podróż do lat 80. i 90. (Czwórka FEAT.../Czwórka)

 

Gość audycji nawiązał kontakt z obecnymi 60-latkami, którzy, jak się okazuje, są dość aktywni na Facebooku. - Wrzuciliśmy grafikę z ludźmi, których poszukujemy, i oni zaczęli się do nas odzywać. Potem jeździliśmy po całej Polsce i robiliśmy wywiady. Niektórzy bardzo mocno się otwierali, konfrontowali się ze sobą sprzed 40 lat - opowiada. - Ten festiwal obrósł mitem, jest jednak przede wszystkim dla wielu synonimem wolności i wspomnieniem młodości.


***

Tytuł audycji: Czwórka FEAT... 

Prowadzi: Olga Drenda Jacek Paśnik

Gość: Tomasz Czukiewski (autor kanału "Ciekawe Historie")

Data emisji: 07.07.2024

Godzina: 20.15

aw/kul/wmkor

Czytaj także

W dzień gramy, wieczorem gadamy! Lato z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 17:10
Czwórka wita lato zmianami w ramówce oraz nowymi autorskimi programami. Zapraszamy na koncerty, gry, zabawy i audycje plenerowe. Rozmawiamy na istotne tematy, ale także te o przyrodzie, lecie i leniuchowaniu. Wszystko w rytm wakacyjnych przebojów i najlepszej Czwórkowej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overtourism. Jakich miejsc najlepiej unikać w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:58
Nadmierna liczba turystów, czyli overtourism jest od lat bolączką najsłynniejszych europejskich miast, takich jak Wenecja, Rzym, Paryż czy Barcelona. W wielu z nich wprowadzono wiele restrykcji, które mają ograniczyć ruch turystyczny. W Czwórce sprawdzamy z czym trzeba się liczyć planując wakacyjną podróż.
rozwiń zwiń