Ukraina i Irlandia, a sprawa europejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2012 17:00
Dlaczego Ukraina nie ma szans na wejście do Unii Europejskiej i dlaczego Irlandia zrobiła "karierę, której nikt się nie spodziewał"? Na te pytania odpowiedzieli goście "Śniadania Europejskiego" w Czwórce.
Audio

Wygląda na to, że unijne obietnice dotyczące stowarzyszenia ze Wspólnotą nie zostaną w najbliższym czasie zrealizowane. Bojkot ukraińskiej części Euro 2012 ogłosiła m.in Komisja Europejska oraz wielu przywódców państw - m.in Francois Hollande i Angela Merkel. Ukraina oddala się od Wspólnoty... ale inne państwa Unii również.

Obywatele poszczególnych krajów mają dosyć zaciskania pasa. Rosną nastroje sceptyczne wobec wspólnej waluty oraz polityki podatkowej, a tymczasem Irlandczycy przyjęli w referendum pakt fiskalny. To bardzo ważny dokument, który, zdaniem gościa Czwórki, przysłużyć się może zakończeniu kryzysu w krajach UE.

- Jest istotny, bo niepodjęcie próby regulacji kwestii długu będzie miało fatalne skutki dla Strefy Euro – tłumaczy w Czwórce profesor Wawrzyniec Konarski, z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. – nie chcę wartościować, czy to pomysł dobry czy zły, bo to będzie się działo na naszych oczach.

Zdaniem eksperta Czwórki, niektóre kraje weszły do Strefy Euro zbyt szybko. – Na przykład Grecja i Hiszpania – wymienia prof. Konarski. – Także Irlandia, która jednak jest państwem specyficznym. Jest nieduża i stała się unikatowym na skalę europejską przykładem kariery, której nikt wcześniej nie przewidział.

O specyfice irlandzkiej polityki i gospodarki opowiedział w Czwórce prof. Wawrzyniec Komnarski. Gościem „Śniadania Europejskiego” był także Marcin Domagała z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. By dowiedzieć się więcej, wysłuchaj nagrań audycji, klikając w pliki dźwiękowe.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:00
Od 1. kwietnia wystarczy, że znajdziecie co najmniej sześć osób z innych państw UE, założycie Komitet Obywatelski i zarejestrujecie swój pomysł na stronie Komisji Europejskiej. Jakie są dalsze kroki - o tym mówiliśmy w "Śniadaniu Europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menu a la francais

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 09:50
Francja i Grecja zadecydowały o swojej przyszłości odpowiednio w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. W "Śniadaniu Europejskim" zastanawialiśmy się, jak wygląda rozkład sił na Starym Kontynencie po porażce Nicolasa Sarkozy`ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gwiazdą Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 17:30
Ponoć kraje Wspólnoty patrzą na nas z zazdrością. Czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje? Na te pytania odpowiedzieli goście Czwórkowego "Śniadania Europejskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa konsumenta w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 18:00
Wylot samolotu opóźnił się o 3 godziny. Biuro, w którym kupiliśmy wycieczkę, zbankrutowało. Towar, który zamówiliśmy przez internet, okazał się wadliwy...
rozwiń zwiń