Signal podobno nie zbiera danych. Komunikator idealny?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 21:20
Signal coraz częściej się przewija wśród polecanych nam aplikacji. Korzystają z niego przede wszystkim osoby, którym zależy na bezpieczeństwie w internecie i mają dosyć wykorzystywania zebranych o nas danych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Farknot Architect/shutterstock.com

cyfryzacja1200.jpg
Efekt pandemii - nieunikniona cyfryzacja

- Tak naprawdę to nic innego jak aplikacja do komunikacji na urządzenia mobilne. To swoista alternatywa dla Messengera, WhatsAppa czy Telegrama - mówi Mateusz Łysoń, redaktor portalu WhatNext.pl.


Posłuchaj
07:44 Czwórka/TOP - komunikator 01.03.2021.mp3 Mateusz Łysoń, redaktor portalu WhatNext.pl opowiada o komunikatorze Signal (TOP/Czwórka)
 

Jak mówi ekspert, komunikator ten jest z nami już od siedmiu lat, bo powstał w 2014 roku, ale dopiero na początku bieżącego roku Elon Musk, czyli założyciel Tesli i SpaceX wspomniał o nim na swoim Twitterze i to sprawiło, że w ciągu kilkudziesięciu godzin liczba pobrań tylko w sklepie Google'a skoczyła z 10 mln na poziom ponad 50 mln, na którym utrzymuje się do dzisiaj.

Znany przedsiębiorca wspomniał o komunikatorze po incydencie związanym z wyciekiem danych na Facebooku, a Signal to jeden z niewielu popularniejszych komunikatorów, który nie podlega Facebookowi. Tylko czy to, że Signal nie należy do światowego giganta, oznacza, że możemy zaufać tej aplikacji?


whatsapp aplikacje interner smartfon.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą

Czytaj także:

- W kwestii bezpieczeństwa ten komunikator docenili już specjaliści z całego świata i trudno się temu dziwić. Szyfruje bowiem wszystko to, co wysyłamy i odbieramy z pomocą autorskiego algorytmu. To oznacza, że mamy prawie 100% pewności, że nikt nie podejrzy nam rozmowy - mówi specjalista. - W Signalu nie podajemy tak naprawdę żadnych naszych danych, jedyne co tam ujawniamy to numer telefonu. Zabezpiecza nas to przed wyciekiem danych w wyniku ataków hackerskich.

Wyglądem nie różni się od znanych nam już komunikatorów. - Dlatego łatwo się w nim odnaleźć, a cały interfejs, również dostępny w języku polskim, jest minimalistyczny, przejrzysty i bardzo intuicyjny - tłumaczy Mateusz Łysoń.

Mimo że wygląda na to, iż Signal jest komunikatorem prawie idealnym, to przejście na niego może okazać się nie takie łatwe i oczywiste. W końcu aplikacji trudno będzie przebić popularnością Messengera czy WhatsAppa. 


*** 

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 17.20

aw

Czytaj także

Ozdrowieńcy z ulgami, jeśli tylko oddadzą osocze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 18:40
Sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem sprawia, że lekarze i rządzący apelują o oddawanie osocza przez osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Ozdrowieńcy, którzy się na to zdecydują, będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kończy się era mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 16:30
Przez wiele lat dorobiliśmy się tysięcy znajomych, nasze zdjęcia polajkowało wiele osób. Media społecznościowe pozwalają na błyskawiczny kontakt z innymi użytkownikami, jednak spora grupa internautów świadomie rezygnuje lub ogranicza korzystanie z nich. Sprawdzamy, czy to możliwe. 
rozwiń zwiń