Flaga i barwy narodowe w internecie - jak ich używać?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 12:31
- Symbole narodowe odzwierciedlają historię, tradycje państwa i jego funkcjonowanie - mówi historyk Krzysztof Maksymow. - Najczęściej kolory nawiązują do momentów historycznych, takich jak bitwy, przelewanie krwi lub inne doniosłe wydarzenia, dlatego ich odpowiednia prezentacja jest bardzo ważna.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Tatoh

flaga polski dziecko 1200.jpg
Majówka na biegowo. Wirtualny Bieg z Flagą dla rodzin i przyjaciół

Jak mówi historyk barwy, a flaga narodowa nie są tożsame. - Nie mylmy flagi i barw narodowych. Barwy możemy umieszczać na różnego rodzaju proporczykach. W mediach społecznościowych możemy umieszczać swój wizerunek na tle barw narodowych i świadczy to o naszym patriotyźmie - tłumaczy specjalista. - Na tle barw narodowych możemy się również fotografować i zamieszczać nasze zdjęcia. Ważne, jest jednak, żeby na ich tle nie pisać haseł, bo to nie jest właściwe miejsce. Barwy służą temu, żeby pokazać, że utożsamiamy się z Polską i jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.


Posłuchaj
05:31 Czwórka/Tędy po trendy symbole narodowe w internecie 02.05.2021.mp3 Historyk Krzysztof Maksymow opowiada o zasadach stosowania barw narodowych w mediach społecznościowych (Tędy po trendy/Czwórka)

 

Sposób publikacji symboli narodowych w internecie nie jest regulowany prawnie. - Są przepisy, które opisują jak powinna być prezentowana flaga podczas uroczystości państwowych, przyjmowania delegacji i podczas różnego rodzaju wydarzeń i spotkań - wyjaśniał Krzysztof Maksymow. - W przypadku, gdy chcemy ją umieścić w mediach społecznościowych, w sposób oficjalny, będąc np. urzędnikiem państwowymi, umieszczamy nie przysłoniętą flagę, tak, żeby była dobrze widoczna od lewej strony odbiorcy.

Czytaj także:

Święto Flagi Państwowej, ustanowione zostało w roku 2004, nawiązuje do słynnego wydarzenia historycznego z 2 maja 1945 roku, kiedy to polscy żołnierze I Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili w Berlinie biało - czerwoną flagę. To pokazało, że zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, Polacy przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.

Jak stanowi prawo, symbole narodowe takie jak hymn, godło i flaga należy zawsze otaczać szacunkiem. Jest to prawem i obowiązkiem wszystkich obywateli, a także organów państwowych, instytucji oraz organizacji. - Symbole RP podlegają ochronie prawnej na mocy Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku, oraz art. 137 Kodeksu Karnego. Za celowe ich znieważenie może grozić grzywna - dodaje specjalista.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 02.05.2021

Godzina emisji: 9.35

aw

Czytaj także

Detoks siecioholika? "Jest możliwy nawet w dobie pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:09
Media cyfrowe "atakują" nas z ekranów naszych komputerów, telefonów, a nawet zegarków. Jesteśmy przebodźcowani, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi i skali własnego problemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie tracić czasu w mediach społecznościowych? Pomoże w tym aplikacja

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:22
Aplikacja Mind Leak to narzędzie, które monitoruje naszą aktywność w poszczególnych aplikacjach i sygnalizuje, gdy któraś z nich wciąga nas za bardzo. Platforma domyślnie zaproponuje swoje limity, ale możemy je dowolnie konfigurować i zmieniać dla poszczególnych serwisów, które oglądamy zbyt często. 
rozwiń zwiń