Gluten w diecie. Czy warto z niego rezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 13:00
Gluten uważa się za winowajcę wielu nietypowych problemów zdrowotnych. Czy rzeczywiście słusznie wykluczamy go z diety? Może ta moda wcale nie jest dobra dla naszego zdrowia?
Audio
  • Gluten w produktach spożywczych. Czy jest się czego bać? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Couleur/Pixabay

- Gluten to po prostu białko. Takie, które występuje w produktach zbożowych. Nie jest trawiony przez osoby, które cierpią na chorobę trzewną, czyli celiakię. To ok. 1-2% całej populacji - tłumaczyła Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka kliniczna w Instytucie Żywności i Żywienia.

- Poprzez podrażniony układ pokarmowy chorzy mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych, witamin i minerałów. Dotyczy to także osób z nietolerancją na gluten (6-8% całej populacji). To nieporównywalnie mniejsza grupa od tej, która w wyniku mody wyeliminowała ze swojej diety z produkty pszenne - wyjaśniała. 

Dlaczego tak wiele osób uległo modzie na dietę bezglutenową? Jakie konsekwencje może to mieć dla ich zdrowia? Czy istnieją zboża bez zawartości glutenu? Dlaczego jest dodawany do produktów spożywczych i czy warto go unikać, jeśli nie jesteśmy na niego uczuleni? Jak smakuje makaron "zero kalorii", ten z groszku i wodorostów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał przygotowała: Oliwia Olczyk

Gość: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyczka kliniczna w Instytucie Żywności i Żywienia)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Czytaj także

Jak nie ulec manipulacjom gastronomicznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 14:00
Odpowiednie światło, nastrojowa muzyka, dobrze skomponowane menu i przede wszystkim wykwalifikowana obsługa kelnerska – właściciele restauracji stosują wiele metod, by przyciągnąć klienta i zarobić jak najwięcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakwaszenie organizmu? ”Ta choroba nie istnieje”

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:08
Obniżenie poziomu Ph w organizmie popularnie nazywane jest "zakwaszeniem". A objawy, wiązane z nim w społecznej świadomości, wynikać mogą z niewłaściwego sposobu odżywiania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieładne warzywa i owoce warto oddać na "Mionsz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:51
- Tworząc nasz projekt "Mionsz" bazowaliśmy na raporcie jednego z większych supermarketów w Polsce i stąd wiemy, że u nas marnuje się ponad 9 milionów ton żywności, z czego 65 procent to warzywa i owoce - mówi Agata Grzenkowicz, współtwórczyni Mionszu. - Stąd pomysł na soki - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pestycydy to wynalazek samych roślin

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 12:54
- Demonizowane przez wielu pestycydy naturalnie wykszałciły się w roślinie podczas jej ewolucji - mówi Aleksandra Morowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Świetnym tego przykładem jest nikotyna, która naturalnie występuje w przyrodzie i odstrasza szkodniki - dodaje. 
rozwiń zwiń