"D" jak domena

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 11:00
Nadchodzą tysiące nowych domen, np. .wow .pizza czy .islam. A to tylko niektóre z tych, których niedługo będzie można używać. Amerykańska Internetowa Korporacja ds. Nadawania Nazw i Numerów życzy sobie ponad 620 tys. zł za prawo do jednego sufiksu.
Audio

Zdaniem Artura Piechockiego, doradcy dyrektora NASK, na sprzedaży domen wciąż jeszcze można zarobić dużo. Nawet miliony. – Przykładem jest choćby facebook.com – mówi gość Czwórki. – Ta nazwa została sprzedana za 8 mln dolarów. W przeszłości można było zarejestrować nazwę domeny i mieć nadzieję, że w przyszłości zostanie sprzedana z duże pieniądze, ale trzeba było długo czekać.

Boom na sprzedaż domen rozpoczął się zagranicą. Dziś wielu ludzi żyje z takiego rodzaju handlu. – Są to z reguły osoby, które kiedyś trafiły na właściwą nazwę, bądź udało im się trafić na dobrą nazwę ostatnio. Dzięki temu mogą je sprzedać z gigantycznym zyskiem – tłumaczy Piechocki.

W Polsce większość domen kończy się na .pl. Jest ich niemal 2,4 mln. Taki wynik stawia nas na 5. miejscu w Europie. Plasujemy się przed Francją i tuż za Włochami. Niemcy zaś mają 15 mln domen, kończących się na .de.

Jak wygląda kwestia kupna takiej domeny w Polsce i na świecie? I jak można na niej zarobić? A także czym różni się domena od strony internetowej, od czego zależy nazwa domeny? Wszystkiego dowiesz się, słuchając całego nagrania rozmowy z Arturem Piechockim.

A na audycję "Czwarty Wymiar " zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku po godzinie 16.

Czytaj także

Nowy wymiar fotografii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:40
Do niedawna rewolucyjna filmowa technika 3D, coraz częściej trafia pod strzechy. Na rynku dostępne są już aparaty, które potrafią rejestrować obraz z dodatkowym wymiarem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchawki, słuchawki... i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:00
W "Czwartym Wymiarze” Michał Matus szuka odpowiedzi na pytanie: jakie nowe technologie stosuje się w słuchawkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paniczne hamowanie na widok fotoradaru!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 08:30
Fotoradar wzbudza lęk wśród kierowców, ponieważ mamy w zwyczaju jeździć szybciej niż jest dozwolone. Reakcje kierowców na fotoradar zbadał portal Auto Centrum w ramach swojej akcji "50km/h".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak robić dobre zdjęcia z jadącego samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 12:00
Ostatnio dużo mówiliśmy o doborze odpowiedniego sprzętu. Czas teraz, by skupić się na samej technice robienia zdjęć. Oto poradnik dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu i kochają ruch na zdjęciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 200 zł do milionów - rzecz o internetowym krezusie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 19:00
Rafał Agnieszczak polskim biznesmenom zagrał na nosie. W wieku 20 lat zainwestował 200 złotych i zarobił miliony zakładając i inwestując w portal internetowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baśniowy las, czyli magiczny lunapark

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:00
Miniaturowe miasteczko, zamek strachów, wodne organy i kilka naprawdę ekstremalnych rollercoasterów - tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do De Efteling Park w Holandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapora zapiera dech

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 19:00
W wakacje zwiedzamy. Tych, którzy wybierają się w Bieszczady zachęcamy do wybrania się do wnętrza zapory w Solinie - to największa w Polsce budowla hydrotechniczna!
rozwiń zwiń