Artur Hajzer. Śląski blues i pierwsze zetknięcia z "pionowym światem"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 12:25
- Życiorys Artura Hajzera, to historia bardzo mocno przesiąknięta Śląskiem. Jak większość himalaistów pochodzących z tamtego środowiska jego pasja do tego sportu nie była pokłosiem górskich zainteresowań jego rodziców - opowiadał Bartek Dobroch, autor książki "Artur Hajzer. Droga Słonia".
Audio
  • Bartek Dobroch o biografii "Słonia" - wybitnego polskiego himalaisty Artura Hajzera (Stacja kultura/Czwórka)
Artur Hajzer - polski taternik, alpinista i himalaista, twórca i szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010
Artur Hajzer - polski taternik, alpinista i himalaista, twórca i szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2010Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

himalaje 1200 f.jpg
Ultramaraton w górach Himalajów - kiedy 42 km to za mało

Biograf himalaisty opowiadał, że pasja jego bohatera do wspinaczki wysokogórskiej rozpoczęła się w harcerstwie, za sprawą jednej z ikonicznych w tym środowisku postaci: Walentego Nendzy. - To on przecierał szlaki polskiego alpinizmu zakładając Harcerski Klub Taternicki. Z tego klubu wyrosło wielu znakomitych himalaistów, m.in. Jerzy Kukuczka czy Artur Hajzer.

Hajzer próbował zaczarować swoje otoczenie tłumacząc, że śmierć to nie on. Wielu himalaistów próbuje w ten sposób zaczarować swoją rodzinę i przyjaciół przekonując, że to, co dzieje się w górach ich nie dotyczy Bartek Dobroch

- Ojciec zaplanował dla Artura karierę muzyczną. Sam, o czym nie wiedzą nawet osoby ze środowiska, był wybitnym, jednym z najlepszych w Polsce nauczycieli gry na skrzypcach. To za jego sprawą zachęca się do ćwiczenia gry od Jana Sebastiana Bacha już od najmłodszych lat - opowiadał dziennikarz. -  Szybko okazało się, że Artur nie odziedziczył po ojcu żadnych zdolności. Swoje zainteresowanie muzyką objawiał grając na harmonijce - mówił w studiu Czwórki. 

Jakie były początki sportowca we wspinaczce wysokogórskiej? Jaka relacja łączyła go z Jerzym Kukuczką? I co wspólnego miał z... krawiectwem? O biografii polskiego himalaisty Artura Hajzera rozmawialiśmy z jego biografem Bartkiem Dobrochem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Dobroch, dziennikarz, podróżnik, reporter, autor książki "Artur Hajzer. Droga Słonia" 

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 10.18

ac/pj

Czytaj także

O rosyjskiej współczesności na spotkaniach w klubie ROSczytani

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 15:15
ROSczytani to nowy, otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Czytelnicy mają szansę spotkać się w niezobowiązującej atmosferze, by wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plejada gwiazd światowej literatury na Festiwalu Apostrof

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 17:00
Międzynarodowy Festiwal Apostrof to coś więcej niż święto literatury. Oprócz spotkań ze znanymi pisarzami organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego, w którym będą odbywały się koncerty i wydarzenia specjalne. Będziemy mogli spróbować m.in. kuchni inspirowanej literaturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zło we mnie. Kinga Michalska o książce "Dziewczyna we mgle"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 16:00
Agent specjalny Vogel zostaje wysłany do sennego, górskiego miasteczka, aby rozwiązać sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Tak zaczyna się akcja zekranizowanej niedawno książki autorstwa Donato Carrisi "Dziewczyna we mgle".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Panem Cogito w książce "Herbert Biografia"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:27
- Przyglądanie się intymnym relacjom swoich bohaterów nie jest łatwe, ale w pracy każdego biografa przychodzi moment, kiedy przestaje odbierać pewne fakty emocjonalnie. Szukam zupełnie innych rzeczy - mówił Andrzej Franaszek autor książki "Herbert Biografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas poezji" w Goethe-Institut. Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Janem Wagnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 14:33
- Jan Wagner jest jednym z najsłynniejszych poetów swojej generacji w Niemczech. Motywem jego poezji jest natura. Są to wątki tematyczne, które łączą go z twórczością polskiej poetki Julii Fiedorczuk - mówiła Dorota Swinarska współorganizatorka spotkania.
rozwiń zwiń